
Czystość bez detergentów? Czemu nie!
Czy da się zachować czystość w domu, nie niszcząc środowiska? Tak! Mamy kilka pomysłów, jak ominąć szkodliwy wpływ chemii gospodarczej na zdrowie i przyrodę.
Czy da się zachować czystość w domu, nie niszcząc środowiska? Tak! Mamy kilka pomysłów, jak ominąć szkodliwy wpływ chemii gospodarczej na zdrowie i przyrodę.
W najbliższą sobotę 22 marca o godzinie 20.30 wybije Godzina dla Ziemi. Ta doroczna akcja Fundacji WWF Polska polega na zgaszeniu światła w domach i instytucjach, by symbolicznie pokazać, jak ważna jest troska o stan naszej planety oraz przyrody. Ludzie na całym świecie już od 19 lat biorą udział w tym wydarzeniu, a w tym roku organizatorzy szczególny nacisk kładą na bezpieczeństwo.
Mikroplastik to drobne cząsteczki plastiku powstające na skutek rozpadu tworzyw sztucznych. Ich źródłem są nie tylko przedostające się do środowiska odpady, ale także nasze ubrania, zwłaszcza te słabej jakości. Wykonana z poliestru, akrylu lub nylonu odzież uwalnia do powietrza, wody oraz gleby mikroelementy, które finalnie sami wchłaniamy. Jak możemy temu przeciwdziałać opowiadały w programie „halo tu Polsat” Dominika Tarczyńska ze Stowarzyszenia Lepsza Polska oraz stylistka Jola Czaja.
Na całym świecie łąki i użytki zielone gwałtownie zanikają, za co odpowiedzialna jest działalność człowieka. W dobie zmian klimatu prowadzone są starania, by przywracać tereny zielone, które mają korzystny wpływ na stabilizację ekosystemu. Okazuje się jednak - jak wynika z badań japońskich naukowców z Uniwersytetu Kobe - że odnowione łąki potrzebują ponad 75 lat nieustannej ingerencji, by odzyskać swoją pierwotną różnorodność biologiczną.
Sport to zdrowie, ale także… rosnący problem recyklingu sprzętu używanego w rozmaitych dyscyplinach i wpływ tego procesu na środowisko. Ktoś może zapytać na przykład, czy produkcja odzieży sportowej ma jakiś związek z emisją CO2. Okazuje się, że tak. Według szacunków UEFA nawet 60 proc. profesjonalnych zestawów strojów piłkarskich jest wyrzucanych po sezonie, a emisje związane z wytwarzaniem ubiorów dla zawodników i fanów to główny składnik śladu węglowego klubów piłkarskich.
Wielkie zadanie dla edukatorów ekologicznych, szkół, ale także tych, którzy kształtują życie społeczne. Okazuje się, że w Polsce wzrasta liczba osób, które nie wierzą, że za zmiany klimatu odpowiedzialny jest człowiek. Takie wnioski płyną z ostatnich badań Eurobarometru.
Najnowsze badania mogą zmienić nasze wyobrażenia o przyczynach i konsekwencjach zmian klimatu na świecie. Czy to możliwe, że globalne ocieplenie to proces, którego nie da się zatrzymać?
Wprawdzie Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje wprowadzenia do szkół oddzielnego przedmiotu, ale zagadnienia z edukacji klimatycznej mają stać się codziennością polskich uczniów już od przyszłego roku. - Na całym świecie nie uczy się o klimacie i środowisku na oddzielnym przedmiocie - mówiła w programie „Graffiti” na antenie Polsat News wiceminister edukacji Joanna Mucha. - Uczy się tego zagadnienia holistycznie, czyli na każdym przedmiocie trochę - dodała.
Od 5 lat Stowarzyszenie Lepsza Polska udowadnia, że każdy mały krok może prowadzić do wielkich zmian! W tym czasie do naszej społeczności dołączyło już ponad 400 tysięcy zaangażowanych członków, by działać na rzecz czystszej, bardziej zielonej przyszłości.
Miało już ich nie być, ale będą. Miłośnicy i użytkownicy domowych kominków dostali szansę od rządu, by nie tracić swojego hobby. W nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze” wprowadzono zasady, które szczegółowo określają, jakie warunki trzeba spełniać, by cieszyć się skrzącym się ogniem w domowym zaciszu. Nowe reguły wejdą w życie z końcem marca.
Każdego dnia oddychamy powietrzem, którego jakość ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i życie. Smog to problem, z którym zmaga się wiele polskich miast i każdy z nas, zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy zanieczyszczenia powietrza są szczególnie wysokie. Dlatego chcielibyśmy podzielić się z Wami garścią ciekawostek na temat smogu, skutecznych metod jego zwalczania oraz sposobów na ochronę przed jego niekorzystnym działaniem.
Rok temu aplikacja Animal Helper – 112 dla zwierząt działała tylko na Pomorzu, dzisiaj funkcjonuje już w 9-ciu województwach. 17 lutego wystartowała także na Mazowszu. Jakie przypadki możemy zgłosić przez aplikację i jak to zrobić – wyjaśnia jej założyciel Adam van Bendler.
Choć do wiosny jeszcze trochę, to luty jest dobrym momentem na planowanie naszego domowego warzywnika. Własne plony dają dużo satysfakcji, ale też pewności, że to co wyhodowaliśmy jest zdrowe i łatwo dostępne. Skracamy w ten sposób łańcuch dostaw i ograniczamy szkodliwe emisje. Dbamy także o otoczenie, wspierając np. pożyteczne owady. Przydomowy warzywnik możemy założyć nie tylko w ogrodzie, ale też na balkonie czy tarasie. Od czego zacząć, co możemy już wysiać i jak to zrobić?
Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, stan wód powierzchniowych w Polsce znaczenie się pogorszył. W wyniku katastrofy ekologicznej z 2022 roku szczególnie ucierpiała Odra, druga co do długości rzeka w kraju. Ekolodzy alarmują, że konieczne są fundamentalne zmiany. Jednym z proponowanych rozwiązań jest nadanie Odrze osobowości prawnej. Czy takie działanie jest możliwe w Polsce? Jakie mogłoby mieć konsekwencje?
System kaucyjny ma zacząć działać od października 2025 roku. Tymczasem, jak pokazują najnowsze badania, nie wszyscy Polacy wiedzą o zamianach i są na nie gotowi. Czego się obawiamy i oczekujemy od nowego systemu?
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje codzienne nawyki i ich wpływ na środowisko. Jednym z takich nawyków jest używanie opakowań foliowych, które stanowią poważne zagrożenie dla naszej planety. Dzień bez opakowań foliowych to inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na problem nadmiernego użycia plastiku i promowanie bardziej zrównoważonych alternatyw. Jaki jest wspólny cel Stowarzyszenia Lepsza Polska i dzisiejszego święta?
Stowarzyszenie Lepsza Polska wkracza w 2025 rok na fali intensywnej pracy i sukcesów. Rośniemy jako organizacja nastawiona na działania ekologiczne, integracyjne i prospołeczne - rośnie także nasze dziedzictwo.
Nowy Rok przynosi rewolucję w segregacji odpadów. Chodzi o ubrania i tekstylia, które do tej pory mogliśmy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Od 1 stycznia również ta grupa śmieci będzie podlegała selektywnej zbiórce. Dlatego nie będą one już mogły trafić do zwykłego kosza. Gdzie w takim razie powinniśmy je wyrzucić?
Mamy Nowy Rok i nowe wyzwania! Warto do nich dołączyć również postanowienia, które przysłużą się planecie. A ona potrzebuje naszego wsparcia. 2024 rok był nie tylko najcieplejszy w historii pomiarów, ale także przyniósł tragiczne w skutkach powodzie m. in. w Polsce. Zmiany klimatu odczuwamy na własnej skórze. Nie przekładajmy więc planów na przyszły rok, tylko działajmy teraz!
„To dobry dzień dla zielonej Wielkopolski” – tak w poniedziałkowy poranek powiedziała podczas przekazania autobusów wodorowych w Koninie, ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Bożonarodzeniowe życzenia od Stowarzyszenia Lepsza Polska
Zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Lepsza Polska
Już po raz trzeci odbyła się zbiórka elektrośmieci dla pracowników Telewizji Polsat. Za przyniesione odpady uczestnicy otrzymali ekologiczne gadżety. Partnerem wydarzenia była Telewizja Polsat, Fundacja Odzyskaj Środowisko, Zielona Interia oraz Stowarzyszenie Lepsza Polska.
Gdzie wyrzucić stłuczoną bombkę? Co zrobić z przepalonymi światełkami lub obsypującą się choinką? Przypominamy kilka zasad postępowania z poświątecznymi odpadami.
W polskich domach rocznie marnuje się prawie 3 miliony ton żywności. Wyrzucaniu jedzenia niestety sprzyjają święta. Najczęściej do kosza trafia pieczywo, wędliny, warzywa i owoce, ale także słynna sałatka jarzynowa. Co zrobić, aby nie marnować jedzenia w święta? W tym wypadku mniej znaczy lepiej, a dobry plan to podstawa!
Choć mamy ich pełno, to co roku dajemy się skusić na zakup kolejnych ozdób na choinkę. Szybkie dekoracje podobnie jak szybka moda zalewają rynek i zanieczyszczają środowisko. Zamiast kupować nowe, warto wykorzystać to, co mamy pod ręką i zrobić naturalne ozdoby na drzewko.
Niechciane prezenty, kartony po przesyłkach, plastikowe opakowania i torebki co roku tworzą poświąteczną górę odpadów. Czy jest alternatywa dla tradycyjnych prezentów, które ucieszą naszych bliskich i będą przyjazne dla planety? Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych pomysłów.
Z okazji 5. urodzin Stowarzyszenia Lepsza Polska zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne dla Pracowników Grupy Polsat Plus, by przybliżyć im tajniki naszej działalności i zachęcić do wspólnej, proekologicznej zabawy. Budowanie wspólnoty i jednoczenie społeczności - mniejszych i większych - to jedno z założeń programowych Stowarzyszenia. Z przyjemnością podzieliliśmy się tą ideą również na własnym podwórku.
W kraju jest prawie 2,5 tys. gmin, ale tylko 300 z nich ma stacje pomiarowe do badania jakości powietrza. Niestety większość z nich nie wie czym dokładnie oddychają mieszkańcy. Aby to pokazać mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego po raz kolejny ruszają w trasę po Polsce. Tegoroczna kampania „Zobacz czym oddychasz” będzie koncentrować się na zdrowiu najmłodszych.
14 listopada świętowaliśmy Dzień Czystego Powietrza oraz 5. urodziny Stowarzyszenia Lepsza Polska wraz z Szkołą Podstawową nr 2 w Jaworze, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie Ekopracowni. Sala edukacyjna to główna nagroda w konkursie „Zmień otoczenie na czyste i zielone” ufundowana przez Stowarzyszenie.
To już 5 lat. Stowarzyszenie Lepsza Polska (wcześniej Program Czysta Polska) zostało powołane do życia 14 listopada 2019 r., dokładnie w Dzień Czystego Powietrza. Od tamtej pory działamy na rzecz ekologii, czystego powietrza i edukacji społecznej. Propagujemy wiedzę o sprawach środowiska naturalnego ważnych dla wszystkich mieszkańców Polski, wspieramy lokalne wspólnoty, współpracujemy z samorządami we wszystkich województwach.
Z okazji 5. urodzin Stowarzyszenia Lepsza Polska ogłaszamy wyjątkowy konkurs dla naszej społeczności!
Już po raz dziewiąty Polski Alarm Smogowy przygotował smogowy ranking obejmujący miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. W czołówce od kilku sezonów pozostają te same miasta. Kolejny rok z rzędu na podium znalazła się Nowa Ruda (woj. dolnośląskie) - zajmując pierwszą pozycję pod kątem liczby dni smogowych oraz średniorocznego stężenia pyłu PM10. Jest też światełko w tunelu – widać, że jakość powietrza w Polsce powoli się poprawia.
Wraz z piknikiem rodzinnym w Sosnowcu, podczas którego powstała nowa aleja drzew przy tamtejszym Egzotarium, dobiegła końca trzecia edycja akcji „Czyste, Zielone Miasta”. Ta ekologiczna wizytówka Stowarzyszenia Lepsza Polska może pochwalić się imponującymi wynikami, które w tym roku zostały uzupełnione o nowe liczby.
Z radością informujemy, że wracamy z naszą flagową inicjatywą „Czyste, Zielone Miasta”! Już wkrótce ponownie spotkamy się na rodzinnych piknikach ekologicznych, akcjach sprzątania oraz sadzenia drzew.
Podczas akcji „Czyste, Zielone Miasta” często sadzimy lub rozdajemy dęby przekazane przez Lasy Państwowe. W Polsce dominują dwa gatunki rodzime dębu - szypułkowy oraz bezszypułkowy. Choć są bardzo do siebie podobne, to mają pewne różnice, wystarczy tylko dobrze się przyjrzeć. Czym się dokładnie różnią?
Spot Stowarzyszenia realizowany przy współpracy z Telewizją Polsat i ATM Virtual został doceniony. W plebiscycie CRAFTY- SPR AWARD otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii: zrównoważona produkcja.
Stowarzyszenie Lepsza Polska po raz drugi wzięło udział w Czyste Beskidy Festiwal 2024 zorganizowany przez Fundację Górom. W tym roku odbyły się dwie akcje sprzątania: 8 września na Skrzycznem oraz 22 września na Szyndzielni. W sumie w akcji wzięło udział 1100 uczestników, którzy pokonali 100 km szlaków i zebrali ponad 3 tony odpadów.
Szanowni Państwo! W związku z dramatyczną sytuacją powodziową na południu Polski postanowiliśmy zawiesić co najmniej na miesiąc akcję „Czyste, Zielone Miasta”.
3. edycję akcji „Czyste, Zielone Miasta” rozpoczęliśmy 7 września w Chełmie. Tradycyjnie odbyło się sprzątanie oraz sadzenie drzew. Prawdziwym hitem wydarzenia była prezentacja wodorowego autobusu - NesoBus od Grupy Polsat Plus i ZE PAK, który wkrótce wyjedzie na chełmskie ulice.
Dbamy o czyste i zielone miasta, ale na sercu leży na również porządek na górskich szlakach. Dlatego po raz drugi Stowarzyszenie Lepsza Polska jako partner techniczny bierze udział w „Czyste Beskidy Festiwal 2024” organizowany przed Fundację Górom.
Stowarzyszenie Lepsza Polska rozpoczyna trzecią edycję projektu „Czyste Zielone Miasta”. W tegorocznej odsłonie akcje odbędą się m.in. w Chełmie i Miechowie. Wydarzenia będą organizowane co drugą sobotę, począwszy od 7 września i potrwają do końca października.
„Podkarpackie - przestrzeń otwarta”. Tak brzmi hasło regionu. Sprawdzamy, dlaczego.
Na zakończenie wakacji Stowarzyszenie Lepsza Polska zawitało do Krempnej w województwie Podkarpackim, gdzie odbył się ekologiczny piknik oraz akcja sprzątania szlaków. Na mieszkańców oraz turystów zwiedzających Magurski Park Narodowy czekało mnóstwo atrakcji.
Za nami letnia akcja sprzątania dzikiej plaży nad Jeziorem Zegrzyńskim w Nieporęcie. Wakacje to czas odpoczynku, ale też dobry moment na utrwalanie ekologicznych nawyków. Jednym z nich jest sprzątanie po sobie, w miejscach gdzie wypoczywamy - bo rekreacja powinna zawsze być blisko ekologii.
Za nami ogólnopolski konkurs „Zmień otoczenie na czyste i zielone” zorganizowany przez Stowarzyszenie Lepsza Polska.
W wakacje częściej odpoczywamy na łonie przyrody. Podczas górskich wędrówek czy spacerów po lesie łatwiej o kontakt z dzikimi zwierzętami. Dlatego zarówno leśnicy jak i weterynarze przypominają, że lato to czas, kiedy rośnie liczba pogryzień. Te z kolei mogą skutkować zakażeniem niebezpiecznym wirusem wścieklizny. Jak się zachować, aby uniknąć ataku przed dzikie zwierzęta? Mamy kilka cennych wskazówek.
Telewizja Polsat i Uzdrowisko Termalne Uniejów po raz siódmy organizują wspólnie Earth Festival – dwudniową imprezę poświęconą ekologii i muzyce zwieńczoną koncertem z udziałem gwiazd polskiej piosenki. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Stowarzyszenie Lepsza Polska.
Stowarzyszenie Program Czysta Polska zmienia się w Stowarzyszenie Lepsza Polska. Zmiana związana jest ze skutecznym wypełnieniem celów przez Program Czysta Polska i decyzją o rozwoju i rozszerzeniu działalności. Lepsza Polska będzie zajmowała się ekologią, klimatem, transformacją energetyczną oraz rozwojem społecznym i gospodarczym Polski.
Czy samorządy naprawdę poważnie traktują sprawy związane z ekologią, czystym powietrzem i zielenią? Czy też jest to zbiór pobożnych życzeń i urzędowych zadań do rutynowego zaliczenia? Znamy odpowiedź i dobry przykład.
„Bądź eko – nic prostszego” – to hasło Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworze, która zwyciężyła w konkursie „Zmień otoczenie na czyste i zielone”. Odwiedziliśmy naszych laureatów, aby osobiście pogratulować im zwycięstwa. Za zajęcie 1. miejsca szkoła otrzyma wyposażenie ekologicznej sali edukacyjnej o wartości 45 tys. złotych.
Tylko w ciągu jednego roku na pustynię Atakama w Chile trafia aż 60 tys. ton nowych i zużytych ubrań. To tyle co 1500 pełnych ciężarówek! Ubrania zamiast trafić do drugiego obiegu, tworzą gigantyczne wysypisko śmieci.
Dłuższe dni, wyższa temperatura, coraz bardziej zielona okolica - taki krajobraz cieszy, szczególnie po szarych, jesienno-zimowych miesiącach. Ale kiedy zmiany przychodzą wyjątkowo wcześnie i ze zdwojoną siłą - to naturalny rytm jest już zaburzony, a w konsekwencji niebezpieczny dla środowiska. Czy powinniśmy bać się takiej przyspieszonej wiosny?
Czy w dobie coraz droższej energii można taniej ogrzewać mieszkania? Prezydent Otwocka Jarosław Margielski przekonuje, że tak. - Chcemy w przyszłości wykorzystywać zieloną energię odnawialną wydobywaną z wnętrza ziemi do ogrzewania mieszkań w naszym mieście - zapowiada. Otwock wydobywa już wody termalne, właśnie powstał kolejny odwiert, a inwestycja jest częścią planu, by przywrócić miastu status obszaru ochrony uzdrowiskowej.
Po dwóch latach Stowarzyszenie Program Czysta Polska wraca do Otwocka, który był jedyną z pierwszych miejscowości, biorących udział w projekcie „Czyste, Zielone Miasta”. Okazją do kontynuowania współpracy jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Stowarzyszenie wraz z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 2 będzie sprzątać pobliski las oraz sadzić drzewa - w myśl hasła „Bądź w porządku dla planety”.
Choć planeta Ziemia zwana jest błękitną, to zdecydowanie lubi wszystko co zielone! Przykładem tego są przydomowe ogródki, tarasy i balkony, które nie tylko cieszą oko, ale też przyczyniają się do wspierania bioróżnorodności i walki ze zmianami klimatu. Dlatego w Międzynarodowy Dzień Ziemi ogłaszamy specjalny konkurs, w którym prosimy Was o przesłanie zdjęcia Waszych wiosennych, przydomowych zakątków.
Rządowy program „Czyste Powietrze” ruszył we wrześniu 2018 roku. Polski Alarm Smogowy postanowił sprawdzić, które gminy korzystały z programu najprężniej i jak aktywna postawa samorządów oraz wymiana starych kotłów i pieców węglowych wpływa na poprawę jakości powietrza.
Zachwyć się pięknem polskiej przyrody. Udaj się w dziką podróż do niezwykłych miejsc. Poznaj świat zwierząt żyjących w Polsce. Tych najpospolitszych żyjących obok nas i tych najrzadszych, zagrożonych wyginięciem. „Podglądacze przyrody” premierowe odcinki w każdą sobotę o 20:00 i o 20:30 od 6 kwietnia na kanale Polsat Play. Partnerem serii jest Stowarzyszenie Program Czysta Polska, a partnerem medialnym Zielona Interia.
Ogólnopolski konkurs „Zmień otoczenie na czyste i zielone” - najnowszy projekt Stowarzyszenia Program Czysta Polska - rozstrzygnięty.
Pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych nadziei i wszelkiej pomyślności. Niech w te święta towarzyszy nam spokój, a działania podejmowane będą w duchu ekologii.
Przeszliśmy do II. etapu konkursu dla szkół „Zmień otoczenie na czyste i zielone”, w którym 10 projektów bierze udział w głosowaniu o nagrodę publiczności. Na pracę można oddać głos w naszej aplikacji.
Polski Alarm Smogowy zakończył właśnie 5. edycję swojej kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to!”. W minionym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedziły aż 56 miejscowości w ośmiu województwach. Jaki kolor tym razem przybrały płuca? Mimo łagodnej zimy w wielu miejscowościach były one szare, a nawet czarne.
Wiosna to dobry moment na rozpoczęcie domowych porządków. Zamiast marnować przestrzeń i cenne surowce drzemiące w e-odpadach, warto oddać do punktu zbiórki. Świetną okazją do tego była kolejna akcja zbierania elektrośmieci organizowana dla pracowników Grupy Polsat Plus. W wydarzenie po raz drugi zaangażowało się Stowarzyszenie Program Czysta Polska.
Zaczęła się wiosna, przyroda budzi się do życia i zachęca do wyjścia na zewnątrz. Nie zawsze mamy świadomość, że tak blisko nas są miejsca, czyste i zielone, które warto zobaczyć i wyruszyć w wiosenną podróż po Polsce. Świetnym przewodnikiem i inspiracją do takich wycieczek może stać się kolejna odsłona ebooka Stowarzyszenia Program Czysta Polska, która poświęcona jest drugiej edycji akcji „Czyste, Zielone Miasta”.
Już w przyszłym roku na ulice Chełma wyjedzie 26 nowych autobusów wodorowych polskiej marki NesoBus. Autobusy będą kosztowały w sumie 97 mln złotych, a sama inwestycja w ekologiczny transport zostanie w części dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
„Ultraszybka moda to katastrofa ekologiczna – ubrania są źle wykonane, powszechnie kupowane, rzadko noszone i szybko wyrzucane” – tak o fast fashion mówił Christophe Béchu – francuski minister ds. transformacji ekologicznej, który był głównym zwolennikiem projektu przeciwstawiającego się szybkiej modzie. Jak Francja będzie walczyć z zalewem tanich ubrań?
31 gmin, prawie tysiąc stacji, siedem tysięcy rowerów. To początek rowerowej rewolucji w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Właśnie tam wystartował największy w Polsce system wypożyczalni rowerów - Metrorower.
Dorota Gawryluk Prezesem Stowarzyszenia Program Czysta Polska, które zostało powołane przez Zygmunta Solorza w 2019 roku. Misją Stowarzyszenia jest inspirowanie do działania na rzecz czystego powietrza i zielonego otoczenia, edukowanie społeczeństwa oraz informowanie o ważnych tematach dotyczących środowiska.
Według danych unijnego programu Copernicus Climate Change Service luty tego roku był najcieplejszy w historii. To już dziewiąty miesiąc z rzędu z rekordową temperaturą, co stanowi część szerszego obrazu zachodzących zmian klimatu.
Trwa nabór zgłoszeń do konkursu „Zmień otoczenie na czyste i zielone”, który stanowi kontynuację naszej współpracy z miastami biorącymi udział w 1. edycji akcji „Czyste, Zielone Miasta”. Celem konkursu jest rozpoczęcie działań Stowarzyszenia w szkołach i propagowanie ekologicznych postaw.
Mimo że uchwała antysmogowa zakazująca używania kopciuchów działa w województwie mazowieckim od 1 stycznia 2023 roku, to jednak wciąż w gminach okalających stolicę dymi ich ponad 41 tysięcy. Tempo wymiany szkodliwych kotłów jest zbyt wolne, w zeszłym roku zlikwidowano zaledwie 2636 kopciuchów, co stanowi trochę ponad 6 procent. Polski Alarm Smogowy dotarł do informacji, jak sytuacja wygląda w poszczególnych gminach, gdzie wymiana idzie sprawnie, a gdzie bardzo powoli.
Ponad połowa Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) może zostać zlikwidowana - alarmują działkowcy. Wszystko przez ubiegłoroczną nowelizację prawa planistycznego, która miała być wycelowana w patodeweroperkę, ale rykoszetem mogą dostać też ROD-y.
Od 25 lat Kielce to najważniejszy punkt na mapie ekologicznych rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł energii. Właśnie w tym miejscu po raz kolejny odbyły się Targi Enex, na których licznie pojawili się dystrybutorzy i producenci najnowszych technologii w OZE. Jakie są obecnie trendy w tej branży - sprawdziła Dominika Tarczyńska.
Lublin był ostatnim przystankiem 2. edycji akcji „Czyste, Zielone Miasta”. I zarazem kolejnym - po Rybniku i Nowym Sączu - miastem, w którym z inicjatywy Stowarzyszenia Program Czysta Polska powstał specjalny mural. Specjalny - ponieważ do jego namalowania użyto farby pochłaniającej smog.
Jest odpowiedź ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski na apel Polskiego Alarmu Smogowego oraz Fundacji Instrat w sprawie kryzysu w programie "Czyste Powietrze". O sporych opóźnieniach w wypłacie dotacji organizacje pozarządowe alarmowały w miniony czwartek.
Program "Czyste Powietrze" znalazł się na skraju bankructwa – ostrzega Polski Alarm Smogowy oraz Fundacja Instrat. "Mamy świadomość, że kilkanaście tysięcy rodzin czeka na wypłatę środków" - przyznała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz zbliżającego się Nowego Roku 2024, pragniemy złożyć Państwu moc gorących życzeń, zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności.
To jakim oddychamy powietrzem, w dużym stopniu zależy od nas. Główną przyczyną smogu w Polsce jest tzw. niska emisja, która pochodzi m. in. z ogrzewania naszych domów. Aby walczyć z kopciuchami najpierw trzeba wiedzieć, ile tak naprawdę ich jest. Dlatego powstała Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), pierwsza w Polsce baza źródeł ciepła i źródeł spalania paliw.
Stowarzyszenie Program Czysta Polska zaprasza do udziału w akcji promocyjnej, w której do zdobycia są promocyjne dostępy na okres 90 dni do pakietu Polsat Box Go Premium w serwisie Polsat Box Go.
Początek grudnia to świetny moment na posprzątanie naszych domów z elektrośmieci, które zalegają w piwnicach, na strychach czy w szufladach. W związku z tym, że odpady te nie powinny trafić do zwykłych pojemników na śmierci, pracownicy oraz współpracownicy Grupy Polsat Plus wraz ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska wzięli udział w zbiórce e-odpadów. W zamian za przeniesiony sprzęt elektryczny i elektroniczny uczestnicy akcji otrzymali świąteczne drzewka i ekotorby na zakupy.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą na wniosek PGE PAK Energia Jądrowa dotyczącą budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Umożliwia ona rozpoczęcie prac nad projektem we wskazanej lokalizacji.
Na pewno każdy z nas niejednokrotnie spotkał się z widokiem rannego, chorego lub maltretowanego zwierzęcia. Jak szybko i skutecznie zareagować w takiej sytuacji?
Polski Alarm Smogowy już po raz piąty rozpoczął kampanię „Zobacz czym oddychasz. Zmień to!”. W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą ponad 60 lokalizacji w ośmiu województwach, aby pokazać lokalnym społecznościom, jakim oddychają powietrzem.
14 listopada to Dzień Czystego Powietrza i symboliczna data dla Stowarzyszenia Program Czysta Polska, które tego dnia 2019 roku rozpoczęło realizację swoich pierwszych projektów. Naszą misją jest inspirowanie do działania na rzecz czystego powietrza i zielonego otoczenia, edukowanie społeczeństwa oraz informowanie o ważnych tematach dotyczących środowiska.
Dobiegła końca druga edycja „Czystych, Zielonych Miast”, sztandarowego projektu realizowanego od dwóch lat przez Stowarzyszenie Program Czysta Polska. Od 2022 roku odwiedziliśmy już 62 miasta, byliśmy w każdym polskim województwie, gdzie sprzątaliśmy wybrane tereny, sadziliśmy drzewa, edukowaliśmy i inspirowaliśmy społeczności do działania.
Według rankingu opublikowanego przez Polski Alarm Smogowy już drugi rok z rzędu liderem smogowym zostaje Nowa Ruda (woj. dolnośląskie). Na szczycie niechlubnego rankingu znalazły się również Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz czy Żywiec. Widać też, że walka ze smogiem zaczyna przynosić pozytywne efekty.
Druga w Polsce stacja tankowania wodoru dla samochodów i autobusów została otwarta w Rybniku. Stworzyła ją Grupa Polsat Plus oraz ZE PAK pod marką NESO, której nazwa pochodzi od pierwszych liter „Nie Emituję Spalin, Oczyszczam”. W ten sposób Rybnik, przodujący do niedawna w rankingach zanieczyszczeń powietrza, dzięki swoim proekologicznym działaniom, zmienia się w lidera zielonej transformacji energetycznej w Polsce.
Zwołanie Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Program Czysta Polska
Podczas uroczystej gali PRECOP 28, pierwszy raz wręczono nagrody „Green Changer”. W gronie laureatów znalazła m. in. Dominika Tarczyńska prowadząca w Polsat News program „Czysta Polska".
Historyczna data dla stolicy Polski. 1 października w Warszawie weszła w życie Uchwała Antysmogowa, która zakazuje palenia węglem w gospodarstwach domowych. Już w przyszłym sezonie grzewczym mieszkańcy miasta powinni oddychać czystszym powietrzem.
Rozpoczynamy współpracę z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków
Cieszymy się, że nasze Stowarzyszenie dołożyło swoją cegiełkę do tegorocznej akcji „Czyste Beskidy Festiwal 2023", które odbyło się 17 września w Cięcinie. Wspólne sprzątanie pomogło nie tylko usunąć zalegające śmieci z górskich szlaków, ale też zintegrowało ludzi działających na rzecz naszej planety.
Pierwsza w Polsce stacja tankowania wodoru znajduje się na warszawskim Ursynowie, a uruchomiła ją Grupa Polsat Plus oraz Grupa ZE PAK pod marką NESO. Nazwa pochodzi od pierwszych liter "Nie Emituję Spalin, Oczyszczam".
W ramach kampanii społecznej „Czysta Polska zaczyna się w Twoim domu”, od 1 września nowe spoty Stowarzyszenia będzie można zobaczyć na kanałach nadawanych przez Telewizję Polsat.
Za nami połowa tegorocznej edycji akcji „Czyste, Zielone Miasta”, podczas której udało się nam wzniecić proekologiczny entuzjazm w siedmiu województwach, jakie odwiedziliśmy na naszej zielonej trasie.
Już 20 sierpnia w Uniejowie artyści wystąpią w słusznej sprawie – przyszłości naszej planety. „Jak nie my, to kto” brzmi myśl przewodnia tegorocznego koncertu, który odbywa się pod patronatem Stowarzyszenia Program Czysta Polska. Przy dźwiękach muzyki, będziemy głośno mówić o tym, że nawet drobna zmiana codziennych nawyków ma dla naszej planety ogromne znaczenie.
Podczas Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku, nagrodę w kategorii dziennikarka roku przyznano Dominice Tarczyńskiej prowadzącej program „Czysta Polska" w Polsat News, która zaangażowana jest także w działalność naszego Stowarzyszenia.
W Gliwicach stado sympatycznych owiec i kuców zastąpiło tradycyjne kosiarki. Zwierzęta przycinają trawę na rekultywowanych terenach dawnego składowiska odpadów.
Zwołanie Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Program Czysta Polska
Miś - jeden z głównych bohaterów bajek, ulubieniec dzieci, idealny do przytulania, nie do końca radzi sobie w realnym świecie. Z jednej strony polski niedźwiedź brunatny to raczej bohater kina akcji, a nie kreskówek. Jest włochaty, dobrze zbudowany, szybko biega, dobrze pływa, a gdy jest głodny potrafi pokazać też jak się złości. Z drugiej strony to zagubiony w obecnym świecie miś - głownie z powodu zmian klimatu.
Od 2024 roku obowiązkiem raportowania ESG zostaną objęte największe polskie spółki. Grupa przedsiębiorstw, które będą musiały przygotować takie raporty będzie się jednak zwiększać z roku na rok. Czym jednak jest ESG?
Zapraszamy do udziału w 1. edycji konkursu „ZMIEŃ OTOCZENIE NA CZYSTE I ZIELONE”. Inicjatywa adresowana jest do szkół podstawowych w miastach, w których realizowana była akcja „Czyste, Zielone Miasta” w 2022 r.*
Wpierając partnerów, z którymi zawiązaliśmy długofalową współpracę podczas projektu „Czyste, Zielone Miasta”, chcemy przedstawiać zielone inicjatywy inspirujące do działania na rzecz ekologii.
Właśnie wystartowała kolejna edycja projektu "Czyste, Zielone Miasta", jednak nie zapominamy o tych miejscach, które odwiedziliśmy w zeszłym roku. Działamy dalej razem, czego przykładem jest nasza współpraca z Jaworem.
Przedstawiamy drugą część ebooka „Czyste, Zielone Miasta w Polsce”, który jest przewodnikiem po naszej trasie w ramach akcji Stowarzyszenia Program Czysta Polska. Poprzez nasze publikacje chcemy zaprosić Państwa do odbycia wspólnej podróży po czystych i zielonych miastach.
Z okazji Wielkiej Nocy, życzymy Państwu zadumy i wszelkiej pomyślności. Niech te Święta niosą nadzieję, radość i spokój w sercach.
Rybnik stawia na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Uchwała antysmogowa, realizacja programu Czyste powietrze, a teraz wodorowy transport publiczny ma pomóc w walce ze smogiem.
Polski Alarm Smogowy wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Bankiem Światowym opublikowali ranking aktywności gmin uczestniczących w zeszłym roku w programie Czyste Powietrze.
W kończącym się sezonie grzewczym 7 mobilnych instalacji dotarło do 63 lokalizacji na terenie 9 województw, pokazując społecznościom jak zanieczyszczenia obecne w powietrzu osadzają się w naszych płucach. Do kampanii po raz kolejny dołączyło również Stowarzyszenie Program Czysta Polska.
Podpisano porozumienie wstępne dotyczące utworzenia spółki celowej realizującej projekt budowy elektrowni jądrowej w rejonie konińskim. Całość wybuduje południowokoreański koncern Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Inwestycję po stronie polskiej zrealizuje spółka stworzona przez ZE PAK i PGE. Spółka celowa opracuje studium wykonalności projektu, przeprowadzi badania terenu oraz ocenę oddziaływania elektrowni jądrowej na środowisko.
Dobre informacje ze stolicy Tatr - poprawia się tam jakość powietrza. Jest coraz mniej dni smogowych, spada też ilość szkodliwych pyłów. To czym oddycha się w mieście jest ważne przede wszystkim dla mieszkańców i turystów, a także sportowców, takich jak Andrzej Bargiel, który pełni rolę ambasadora czystego powietrza w Małopolsce.
Ponad 30 tysięcy przestarzałych kotłów truje powietrze w aglomeracji warszawskiej. O ile w samej stolicy "kopciuchów" jest 4428, to już w pobliskich miejscowościach, tworzących tzw. warszawski "obwarzanek", liczba ta przekracza 26 tysięcy, natomiast na Mazowszu to aż 280 tysięcy sztuk. Aby poprawić jakość powietrza, konieczna jest natychmiastowa wymiana przestarzałych źródeł ciepła, do której zobowiązuje uchwała antysmogowa województwa mazowieckiego.
7 tysięcy posadzonych drzew, 25 ton zebranych śmieci w ramach akcji „Czyste, Zielone Miasta” Stowarzyszenia Program Czysta Polska założonego przez Zygmunta Solorza.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz zbliżającego się Nowego Roku 2023, pragniemy złożyć Państwu moc gorących życzeń, zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności. Niech ten rodzinny czas upłynie w spokojnej i radosnej atmosferze, marzenia zmienią się w rzeczywistość, a sukcesy przerosną oczekiwania.
Dokładnie miesiąc temu Polski Alarm Smogowy we współpracy Stowarzyszeniem Program Czysta Polska wystartował z kampanią „Zobacz, czym oddychasz! Zmień to!”. W ramach projektu mobilne płuca podróżują po 63 miejscowościach w całej Polsce. Z kolei przy udziale Screen Network rusza wirtualna część akcji. W dniach z podwyższonym stężeniem pyłów PM10, mieszkańcy 58 polskich miast zobaczą na ekranach LED informację ostrzegającą przed smogiem.
Jawor, jako jedno z 45 miast uczestniczących w projekcie "Czyste, Zielone Miasta", stawia na odnawialne źródła energii. Wszystko za sprawą budowy jednej z największych farm fotowoltaicznych w regionie.
14 listopada – w Dniu Czystego Powietrza – rusza 4. edycja kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz, czym oddychasz! Zmień to!”. W tym sezonie grzewczym 7 mobilnych instalacji pojawi się w aż w 63 lokalizacjach na terenie 9 województw, pokazując społecznościom jak zanieczyszczenia obecne w powietrzu osadzają się w naszych płucach. Do kampanii po raz kolejny dołączyło również Stowarzyszenie Program Czysta Polska.
Dziś obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza. 14 listopada 2019 roku realizację pierwszych projektów rozpoczęło również Stowarzyszenie Program Czysta Polska, które świętuje właśnie swoje trzecie urodziny. Naszą misją jest informowanie, edukowanie i inspirowanie do działań, zachowań i postaw proekologicznych. Przez te trzy lata do Stowarzyszenia przystąpiło również ponad 300 tysięcy członków.
2 listopada rząd przyjął uchwałę, która umożliwia w Polsce budowę pierwszych elektrowni atomowych. Rządowy projekt zakłada współpracę z amerykańskim koncernem i powstanie dwóch elektrowni atomowych według technologii Westinghouse AP1000. Trzecia elektrownia powstanie przy udziale ZE PAK w wielkopolskim Pątnowie, a partnerem inwestycji będzie koreański KHNP.
Polski Alarm Smogowy opublikował listę najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce w 2021 roku. Na szczycie niechlubnego rankingu znalazła się Nowa Ruda położona w woj. dolnośląskim. Kolejne za nią uplasowały się miasta z Małopolski - Nowy Targ (smogowy lider w 2020 roku) oraz Sucha Beskidzka.
Sadzenie drzew to w obecnych czasach nie tylko obowiązek prawdziwego mężczyzny jak mówi stare przysłowie, ale zadanie każdego z nas, kto chce zatrzymać zmiany klimatu i zrobić coś dobrego zarówno dla naszej planety jak i najbliższego otoczenia. Do wspólnego sadzenia zachęca przypadający 10 października Dzień Drzewa, ale także akcja "Czyste, Zielone Miasta" prowadzona przez Stowarzyszenie Program Czysta Polska.
Zwołanie Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Program Czysta Polska
"Dusza Puszczyka i zaskakujące historie Kazimierza Nóżki" to ostatnia część bieszczadzkiej trylogii autorstwa Marcina Szumowskiego - dziennikarza telewizji Polsat, przygotowującego materiały m. in. dla programu "Czysta Polska".
Od 21 sierpnia, widzowie kanałów Grupy Polsat mogą oglądać nowe spoty Stowarzyszenia Program Czysta Polska (SPCP) przedstawiające proste zasady, dzięki którym każdy z nas może zadbać o środowisko.
Przed nami piąta edycja festiwalu w Uniejowie, która potrwa od 19 do 21 sierpnia. Będą to 3 dni wypełnione po brzegi atrakcjami zarówno muzycznymi jak i ekologicznymi.
Stowarzyszenie Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski oraz Stowarzyszenie Program Czysta Polska będą współpracowały w obszarach związanych z promocją i realizacją zielonej transformacji energetycznej Polski. Czysta, tania i wytwarzana lokalnie energia stanowi istotny element tworzenia lokalnej, samorządowej niezależności energetycznej, a także dobrej jakości życia mieszkańców i konkurencyjności polskiej gospodarki.
W ubiegłym miesiącu Zielona Interia była najchętniej odwiedzanym serwisem ekologicznym w Polsce. Teksty portalu czytało ponad 1,4 mln użytkowników. Przy tej okazji Zielona Interia chce zwrócić uwagę na ważniejsze liczby. W Polsce według różnych szacunków żyje zaledwie 150-200 osobników rysia.
Stowarzyszenie Program Czysta Polska i Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej będą współpracowały na rzecz promocji ekologii i bezpieczeństwa pożarowego.
Zwołanie Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Program Czysta Polska
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Został ustanowiony, aby zwrócić uwagę na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych.