Rozpoznawanie roślin i kwiatów
Wiosenny las to prawdziwa eksplozja kolorów. Kwitną zawilce, fiołki, przylaszczki czy miodunki, tworząc barwne dywany. Podczas spaceru najmłodsi mogą wcielić się w rolę detektywa przyrody, wyszukiwać i nazywać odnalezione kwiaty. A po kształcie młodych liści rozpoznawać gatunki drzew.
Tropienie śladów i obserwacja zwierząt
W końcu w lesie zrobiło się tłoczno i gwarno. Zwierzęta szukają pożywienia oraz przygotowują nowe lokum. Można zachęcić dzieci do rozpoznawania ich śladów po piórach, norkach oraz śladach odbitych w ziemi. Tym bardziej, że jest ona teraz dosyć wilgotna i lepiej "zbiera" tropy zwierząt.
Wiosenne dary lasu
Choć jesienią zbierzemy ich zdecydowanie więcej, to i wiosną w lesie nadal można znaleźć ciekawe „skarby”. Wśród nich są piórka, kawałki kory, mech, ciekawe kamienie czy patyczki, czyli świetny materiał do stworzenia leśnych kompozycji lub domowego zielnika.

Fotografowanie budzącej się przyrody
Maj to idealny moment, by zachęcić najmłodszych do stworzenia własnej galerii zdjęć. Można robić fotografie kwiatów, robaków, pająków czy pajęczyn błyszczących w porannym słońcu. Takie zadanie rozwija spostrzegawczość i uczy uważnego patrzenia.
Słuchanie wiosennego koncertu
Las wiosną brzmi cudownie. Śpiew ptaków, brzęczenie owadów, szum liści na wietrze. To doskonałe warunki do zabawy w „leśne słuchowisko”. Wystarczy usiąść na chwilę w ciszy i wsłuchać się w dźwięki wokół. A przy użyciu np. aplikacji mobilnej spróbować rozpoznać ptasie głosy.
Wyprawa z wyposażeniem małego odkrywcy
Na wiosenną wędrówkę po lesie warto przygotować plecak z lupą, lornetką, notesem na obserwacje, a nawet prostym mikroskopem kieszonkowym. Nie zapominajmy o odpowiednim ubraniu - lekkim, ale chroniącym przed kleszczami oraz zdrowym prowiancie na piknik.

Bezpieczeństwo i zabawa
Las uczy szacunku do przyrody i samodzielności. Majowa wyprawa może być okazją do omówienia zasad zachowania w lesie np. jak poruszać się po szlakach, dlaczego nie zbliżamy się do dzikich zwierząt i jak zadbać o porządek po biwaku. Warto też zorganizować wspólne ognisko w miejscu do tego przeznaczonym - to punkt kulminacyjny, który dzieci zapamiętają na długo.
Autor: Karolina Pawłowska