Wraz z mieszkańcami Leszna spotkaliśmy się w tamtejszym Parku Kościuszki, gdzie spędziliśmy wyjątkowe popołudnie pełne ekologicznych atrakcji. Przy stoisku Stowarzyszenia uczestnicy ozdabiali wielorazowe torby, a także brali udział w zajęciach z upcyclingu. Nie zabrakło warsztatów ekologicznych m.in. z segregacji śmieci, dekorowania roślin oraz tworzenia breloczków z recyklingu.

Leśnicy z Nadleśnictwa Karczma Borowa prowadzili edukację leśną, opowiadając o projekcie "Leśnik jest od lasu, czyli co warto wiedzieć o lesie, drewnie i pracy leśników". Zgodnie z naszą tradycją odbyło się także sadzenie lip przekazanych przez Lasy Państwowe. Na uczestników czekały też zabawy i quizy, wspólne składanie budek lęgowych i tekturowych paśników oraz wyklejanie tropów zwierząt.
Nie zabrakło również zdrowej porcji ruchu. O kondycję uczestników zadbaliśmy poprzez zajęcia z fizjoterapii i jogi. Był też czas na kulturę, podczas przedstawienia Teatrzyku Pompon.
Więcej o wydarzeniu w Lesznie w relacji Eweliny Dernogi z Polsat News:
Leszno - miasto położone w województwie wielkopolskim, którego historia sięga XIV wieku - konsekwentnie realizuje strategię zrównoważonego rozwoju, inwestując w zieloną i błękitną infrastrukturę. Działania te mają na celu zwiększenie bioróżnorodności, adaptację do zmian klimatu oraz efektywne gospodarowanie wodami opadowymi.

Wśród licznych inicjatyw warto wymienić projekt Zielone Leszno, który miał za zadanie odbudowę ekosystemu miasta. W ciągu pięciu lat zrekultywowano 6,8 ha terenów zieleni, z czego 3,16 ha stanowią nowe powierzchnie biologicznie czynne. Zrealizowano także nasadzenia drzew, krzewów i roślin ozdobnych, tworząc przestrzenie sprzyjające bioróżnorodności. Zielone Leszno będzie kontynuowane w kolejnych latach. Planowana jest np. budowa ścieżek o nawierzchni mineralnej oraz podwieszanych pomostów między drzewami.
W Lesznie przy ulicy 17 Stycznia powstał innowacyjny ogród deszczowy, który został zaprojektowany w celu retencjonowania wód opadowych i ochrony pobliskich nieruchomości przed zalewaniem. Projekt pełni również funkcję edukacyjną, promując proekologiczne rozwiązania w przestrzeni miejskiej. W 2022 roku w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Poznaniu "Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce" ogród deszczowy w Lesznie otrzymał wyróżnienie. A rok później zdobył II miejsce w konkursie "Miasto z klimatem" organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

W ramach trwającego do 2029 roku programu "1000 drzew dla Leszna" planowane jest wzbogacenie miasta o nowe zielone przestrzenie. Program zakłada posadzenie właśnie 1000 drzew na terenie miasta, angażując w to mieszkańców, firmy, instytucje oraz organizacje pozarządowe. W tym roku miasto otrzymało dofinansowanie na zadanie w programie "Innowacyjna zielona infrastruktura i ochrona bioróżnorodności" polegające na pielęgnacji terenów zieleni oraz zwiększeniu powierzchni biologicznie czynnej w centrum miasta.
Dzięki konsekwentnym działaniom na rzecz zielonej i błękitnej infrastruktury Leszno staje się przykładem miasta przyjaznego środowisku, dbającego o bioróżnorodność i adaptującego się do wyzwań klimatycznych.
Oprac: Przemysław Szubartowicz, Karolina Pawłowska