Wiosenne cięcie drzew i krzewów. Jak to zrobić, by nie zaszkodzić ptakom?

Wiosna to w ogrodach czas porządkowania alejek, grządek i przycinania drzew owocowych. Ale czy na pewno wiemy jak to robić, żeby nie szkodzić ptakom, które w tym czasie zakładają swoje gniazda?

W tym roku wiosna przyszła wyjątkowo szybko, co widać również na ogródkach działkowych. Wiele drzew i krzewów już kwitnie. Dodatnie temperatury mają też wpływ na ptaki, które szykują się do lęgów.

Biorąc pod uwagę zmiany, jakie obserwujemy w przyrodzie, czyli szybszy przylot i zabieranie się za budowę gniazd, to jest to moment, kiedy ptasie gniazda mogą być ukończone, a nawet samice czy samce mogą wysiadywać jaja – tłumaczy Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Dlatego zaczynając wiosenne porządki w przydomowym ogródku czy na działce, trzeba je wykonywać ostrożnie. Od 1 marca do 15 października trwa okres lęgowy ptaków.

Każdy ogrodnik przed przystąpieniem do prac związanych z przycinaniem drzewek owocowych i krzewów powinien najpierw dobrze je obejrzeć i sprawdzić czy nie ma na nich gniazd ptaków.  Na co zwrócić uwagę?

 

Szczególnie na starsze krzewy, jak wyjdą liście, to nie zawsze widać koronę krzewu. A ptaki lubią gniazdować w gęstych krzewach także w tujach, bo tuje są gęste i dosyć bezpieczne – radzi  Maciej Aleksandrowicz, specjalista ds. ogrodniczych.

Wycięte wokół gniazda gałęzie to odsłonięcie lęgu i narażenie go na działanie drapieżników.

I chodzi nie tylko o drapieżniki typu kot domowy czy kuny ale i ptasie drapieżniki, czyli gatunki krukowate – dodaje Monika Klimowicz z OTOP.

Warto o tym pamiętać, bo naruszenie zakazów w stosunku do gatunków chronionych jest wykroczeniem i podlega karze aresztu lub grzywny.

Ptaki nie tylko cieszą nasze ucho swoim radosnym śpiewem ale również są niezwykle pożyteczne. To naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami. Z pewnością wiedzą o tym doświadczeni działkowicze.

Umiejętne przycinanie drzew może też spowodować, że ptaki chętniej będą u nas odwiedzały. Zwłaszcza gdy nowe gałęzie, rosnąc będą tworzyły koszyczki, w których łatwiej buduje się gniazda.

Więcej o bezpiecznym dla ptaków przycinaniu drzewek w materiale Marcina Szumowskiego z programu "Czysta Polska":Źródło: Polsat News
Oprac. Karolina Pawłowska
Fot. Polsat News/ pixabay.com/ PhotoMIX-Company/ Lancier