Recykling lodówki krok po kroku

Jak krok po kroku wygląda recykling lodówki? Do czego można wykorzystać odzyskane surowce? Sprawdziliśmy to podczas wizyty w najnowocześniejszym w Polsce zakładzie recyklingu. To właśnie tam zaledwie w godzinę przerabia się aż 70 lodówek.

Jakie sprzęty trafiają do recyklingu?

Do zakładu przetwarzania i przetwórstwa zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Lublinie trafia stary lub zniszczony sprzęt AGD, głownie lodówki, ogólnie wszystko to, co ma wtyczkę do gniazdka albo jest zasilane na baterię.

Wstępna selekcja, segregacja i przetwarzanie

Wstępnej selekcji na linii produkcyjnej dokonuje robot, który sprawdza, czy w środku nie ma niebezpiecznego gazu. Robot identyfikuje gaz, który znajduje się w piance pełniącej rolę izolatora w lodówce. Jeśli gaz jest pentanowy, wówczas lodówka trafia na linie do dalszego przetwarzania, natomiast gdy jest freonowy - jest odrzucana.

 

Taśma produkcyjna prowadzi lodówki dalej na piętro, gdzie na kawałki mieli je Shredder, czyli maszyna do przerobu surowców wtórnych. Resztki są segregowane na poszczególne kategorie i kierowane są do konkretnych firm. Z plastików robi się granulat, który później służy do produkcji opakowań.  

Zakład jest bardzo wydajny, w godzinę przerabia 70 lodówek, dziennie nawet 1 200, w skali roku ponad 300 tysięcy odpadów. Wszystko po to, aby oszczędzić środowisko i cenne surowce.

 

Co powstaje z przetworzonej lodówki?

Z pianki izolacyjnej wykorzystywanej w lodówkach powstaje m. in. sorbent, który strażacy stosują do usuwania wycieków paliwa czy oleju. Z kolei z odzyskanych plastików powstaje granulat, który później służy do produkcji opakowań.

Jak dokładnie wygląda recykling lodówki - o tym więcej w materiale z programu „Czysta Polska”:Źródło: Polsat News - program „Czysta Polska”
Fot. Polsat News, pixabay.com/ raellsr/ feiern1/ artellliii72