Majówka w zgodzie z naturą

Choć pogoda na majówkę zapowiada się w kratkę, warto skorzystać z chwili wolnego i spędzić czas aktywnie na świeżym powietrzu. Jak to zrobić, aby długi weekend upłynął nam zdrowo, przyjemnie i w zgodzie z naturą? Mamy dla Was kilka cennych wskazówek.

Podstawa to ruch w plenerze

Nic tak dobrze nie wpływa na nasze zdrowie jak aktywność fizyczna i obcowanie z przyrodą. Zostawmy samochód w garażu i wyruszmy na spacer, najlepiej do lasu, gdzie będzie mogli zażyć kąpieli.... Mamy tutaj na myśli kąpiel leśną. O co w tym chodzi? Nie jest to zwykły spacer po lesie, ale zanurzenie się w nim, przeżywanie go i współodczuwanie. Wystarczy zwolnić tempo i włączyć zmysły. A uważna i spokojna obserwacja lasu pozwoli się nam zrelaksować.

Wybierz ekologiczny transport
 
Jeśli w majowy weekend planujemy dłuższą podróż zamiast własnego środka transportu wybierzmy pociąg. Jak informuje PKP Intercity, kolej generuje ponad 3 razy mniejszą emisją CO2 niż transport drogowy i ponad 8 razy mniejszą niż lotniczy. Przykładowo, podróżując pociągiem z Warszawy do Krakowa, na jednego pasażera przypada 8,2 kg CO2, z kolei w przypadku samochodu emisja wynosi aż 30,3 kg. Rachunek jest prosty - wybierając kolej, zmniejszamy nasz negatywny wpływ na środowisko.

 

Zostaw po sobie tylko ślady stóp
 
Spędzając czas na łonie natury, szanujmy to, co nas otacza. Nie zbaczajmy ze szlaków, nie depczmy roślin i nie dokarmiajmy dzikich zwierząt. Co najważniejsze - nie pozostawiajmy po sobie odpadów. Jeśli nie ma w pobliżu kosza na śmieci, to zabierzmy je ze sobą, by wyrzucić je potem w odpowiednim miejscu. Dzięki temu zwierzęta nie zjedzą resztek jedzenia, owady nie utkną w opakowaniach po napojach, a do rzeki nie dostanie się kolejna, plastikowa butelka.

Sposób na grilla
 
W Polsce ciężko wyobrazić sobie majówkę bez grilla. Niestety nasza narodowa tradycja nie jest przyjazna dla środowiska, a co gorsze dla zdrowia. Jeśli nie chcemy z niej zrezygnować, wybierajmy grilla na węgiel drzewny lub kamienny. Zwracajmy także uwagę na podpałkę, aby była zrobiona z naturalnych składników i nie zawierała szkodliwych substancji. Zamiast tradycyjnego grilla możemy wybrać także model elektryczny lub gazowy, które są bardziej przyjazne dla środowiska.

 

Ograniczajmy plastik
 
Podczas wycieczek lub imprez w ogrodzie, nie korzystajmy z jednorazówek. Na wycieczkę zabierzmy własny termos, bidon, sztućce oraz domowy talerz. Możemy także sięgnąć po biodegradowalne kubki i talerzyki wykonane z naturalnych materiałów.

Autor: Karolina Pawłowska
Fot. pixabay.com/ mrochnowska/ wernerredlich/ JillWellington