Finał akcji „Czyste, Zielone Miasta”. Zmieniamy otoczenie na czyste i zielone
Dobiegła końca druga edycja „Czystych, Zielonych Miast”, sztandarowego projektu realizowanego od dwóch lat przez Stowarzyszenie Program Czysta Polska. Od 2022 roku odwiedziliśmy już 62 miasta, byliśmy w każdym polskim województwie, gdzie sprzątaliśmy wybrane tereny, sadziliśmy drzewa, edukowaliśmy i inspirowaliśmy społeczności do działania.
Do projektu zaprosiliśmy aktywne samorządy, dla których ekologia jest jednym z priorytetów funkcjonowania miasta. Samorządy pokazujące, że bez względu na barwy polityczne realizują projekty, zielone inwestycje, planując jednocześnie kolejne strategiczne zadania. Dlatego też, razem realnie działamy i inspirujemy inne miejscowości do takiej postawy, co jest główną przyczyną powstania „Czystych, Zielonych Miast”.
W trakcie dwóch lat trwania akcji zasadziliśmy prawie 10 tysięcy drzew, rozdaliśmy 7 tysięcy sadzonek i zebraliśmy 30 ton śmieci w całej Polsce. Tegoroczna edycja to 3 tysiące zasadzonych drzew i krzewów, ponad 2 tysiące przekazanych sadzonek oraz 4 tony zebranych odpadów. Każda z odwiedzonych miejscowości była wyjątkowa, w każdej udało nam się stworzyć nowe zielone przestrzenie. Nasz projekt wspierały media z Grupy Polsat Plus - Polsat News oraz Zielona Interia, a partnerem akcji były Lasy Państwowe.
Nasza druga podróż po Polsce rozpoczęła się 22 kwietnia w Łodzi, w Międzynarodowy Dzień Ziemi, gdzie odbyło się wspólne sprzątanie, sadzenie drzewek, a także warsztaty z recyklingu i terapii oddychania. W Kaliszu zgłębiliśmy wiedzę z zakresu pszczelarstwa, a także segregacji odpadów. W Lubawie stworzyliśmy kolejny zielony zakątek.
W Gdyni wzięliśmy udział w Pomorskim Pikniku Energetycznym. Posprzątaliśmy plażę przy Polance Redłowskiej. Nie zabrakło warsztatów ekologicznych, a Straż Miejska przeprowadziła instruktażową lekcję, jak palić w piecach „od góry”. W Ustrzykach Dolnych akcja sprzątania odbyła się wzdłuż rzeki Strwiąż i na szlaku turystycznym prowadzącym na górę Lawrota. Nadmorski klimat poczuliśmy w Darłowie, gdzie oprócz akcji sprzątania, odbyły się zajęcia z ogrodnictwa i segregacji śmieci. Przed rozpoczęciem wakacji dotarliśmy również do Łabiszyna, gdzie podczas warsztatów spróbowaliśmy dać przedmiotom drugie życie, wykorzystując materiały z recyklingu.
Jesienne sprzątanie i sadzenie drzewek rozpoczęliśmy w Kielcach. A 30.edycję Sprzątania Świata obchodziliśmy z mieszkańcami Szklarskiej Poręby, gdzie oczyściliśmy ze śmieci leśne ścieżki i pozostawiliśmy po sobie zieleń - lipy, czereśnie, wiązy i klony. W Siemiatyczach wzięliśmy udział we wspólnym oczyszczaniu zalewów, do których wrzuciliśmy kule bokashi. Z kolei w Mińsku Mazowieckim po raz pierwszy do naszej akcji przyłączyli się wolontariusze Grupy Polsat Plus. W Żarach uczestnicy zdobyli praktyczną wiedzą o roślinach, podczas warsztatów prowadzonych przez dendrologa. Odbyło się też malowanie rampy miejskiego Skate Parku farbą pochłaniającą smog.
Podczas naszej akcji w Złotoryi promowaliśmy aktywność fizyczną i zdrowy styl życia w poprzez zorganizowany rajd rowerowy na górkę okalającą Zalew. Częstochowa, starająca się wprowadzać do miasta więcej zieleni, dzięki naszym działaniom zyskała nowe drzewka - jodły, buki, dęby, olchy, klony i jarzębiny. Do akcji sprzątania w Chrzanowie licznie włączyli się uczniowie i podopieczni z 9 szkół i 11 przedszkoli działających na terenie gminy. W Strzelcach Opolskich wysialiśmy łąkę kwietną o powierzchni 150 m2 z nasion mrozoodpornych gatunków.
Finał drugiej edycji miał miejsce 28 października w Lublinie, gdzie odsłoniliśmy mural namalowany farbą fotokatalityczną pochłaniającą smog. To kolejna - po Rybniku i Nowym Sączu - tego typu realizacja Stowarzyszenia Program Czysta Polska. Mural powstał w centrum miasta, na budynku Astorii na rogu Al. Racławickich i ul. Lipowej, zajmuje powierzchnię ok. 100 m2, a do jego stworzenia użyto 50 litrów farby.
Mural w Lublinie stanowi podsumowanie naszych dotychczasowych działań. Przedstawia mapę Polski z zaznaczonymi miejscami, które odwiedziliśmy w ramach dwóch edycji naszej akcji. Jaśniejsze listki to miejsca odwiedzone w tym roku. W sumie zaznaczonych jest 62 miejscowości. W miejscu Lublina znajduje się liść lipy - co z jednej strony nawiązuje do sąsiadującej ulicy Lipowej, ale także jednego z 14 pomników przyrody w Lublinie.
W wydarzeniach „Czystych, Zielonych Miast” biorą udział różne grupy wiekowe – dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy oraz różne grupy społeczne i zawodowe – m.in. sportowcy, harcerze, strażacy. Docieramy do społeczności lokalnych, zajmujemy się edukacją, rozmawiamy z mieszkańcami, aby zmieniali swoje najbliższe otoczenie na czyste i zielone oraz realizujemy podstawowe cele działalności Stowarzyszenia – edukujemy, informujemy oraz inspirujemy.
Liczą się działania, liczą się rozmowy, liczy się współpraca z samorządami.
„Bądź w porządku dla planety” oraz „Zaczynam od siebie” - to hasła, które przyświecają nam od początku. I które już przynoszą efekty w całej Polsce.
Akcję "Czyste, Zielone Miasta" podsumowała w programie "Czysta Polska" Agata Grabowska - koordynatorka projektu:
Stowarzyszenie Program Czysta Polska
Fot. Telewizja Polsat, Grupa Polsat Plus, UM Łódź, UM Lubawa, UM Chrzanów