Depresja klimatyczna - co oznacza i jak z nią walczyć?
Według WHO zmiany klimatu stają się jednym z największych zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi, zarówno tego fizycznego jak i psychicznego.
![](https://ipla.pluscdn.pl/dituel/cp/42/428vocc5jj4qi11n6c9q9tkqg5s97ug5.jpg)
Rośnie w nas uczucie lęku w związku ze zmianami klimatu
Gwałtowne zjawiska nie są już tylko teoretyczne, ale coraz bardziej bezpośrednio odczuwalne przez ludzi. W Polsce widać to chociażby na przykładzie zeszłorocznego lata z dotkliwą suszą, katastrofą ekologiczną na Odrze, a potem deficytami wody trwającymi nawet jesienią. Początek zimy przywitał nas dużymi opadami śniegu, lecz zaraz potem nastąpiła gwałtowna odwilż i rekordowe temperatury na przełomie roku.
![](https://ipla.pluscdn.pl/dituel/cp/mx/mxoncasnyy3b8rs7262pc4wfqz4vv99t.jpg)
To wszystko sprawia, że narasta w nas lęk o przyszłość, o naszą pracę, dobytek, zdrowie i los dzieci. Jak w programie "Czysta Polska" tłumaczyła dr Marzena Cypryańska - Nezlek z Uniwersytetu SWPS, zaniedbane przez nas obawy, rosnące uczucie bezradności i zwątpienia mogą wywoływać stres oraz cierpienie i prowadzić do kryzysu zdrowia psychicznego.
Kto najbardziej odczuwa lęk spowodowany zmianami klimatu?
Choć zjawisko depresji klimatycznej nie jest uznawane w środowisku lekarzy za jednostkę chorobową, to nie należy go jednak bagatelizować. Jak wynika z opublikowanej w 2017 roku pracy Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego oraz organizację ecoAmerica, zmiany klimatu mogą pogorszyć znacznie nasze zdrowie psychiczne oraz jakość życia, wywołując lęki, zaburzenia snu, pamięci oraz stany przedłużającego się przygnębienia.
![](https://ipla.pluscdn.pl/dituel/cp/8r/8rj643av36hz8efnayn31mb3oycyu1bb.jpg)
Na ten problem najbardziej narażone są dzieci i młodzież, ponieważ to oni w przyszłości głównie odczują zmiany klimatu. Wśród młodych ludzi rośnie świadomość klimatycznych zagrożeń i wyzwań. Przytłacza ich także nawał niepokojących informacji, które dochodzą niemalże z każdej strony. W związku z tym młodzi ludzie odczuwają lęk o to, co wydarzy się w przyszłości, mając jednocześnie żal do starszych pokoleń czy polityków, o brak odpowiedniej reakcji na zachodzące zmiany.
Co możemy zrobić, aby zmniejszyć swoje obawy?
Zdaniem ekspertów najlepszym sposobem na walkę ze strachem i poczuciem beznadziei jest konkretne działanie. Według Dominika Madeja z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, młodzi ludzie coraz częściej decydują się wyjść na ulice i zademonstrować swoje zdanie, bo boją się o przyszłość i chcą uniknąć złych skutków globalnego ocieplenia. Wspólne protesty dodają otuchy i poczucia, że nie jesteśmy sami ze swoimi myślami i możemy razem zrobić coś dobrego dla siebie i dla planety. To okazja, aby przedstawić swoje postulaty i powiedzieć wprost, co tak na prawdę czujemy.
![](https://ipla.pluscdn.pl/dituel/cp/ct/ct568fnrh7y1ph2582shq8o6jcjqtpks.jpg)
Nasze działania nie muszą się koncentrować tylko wokół publicznych demonstracji
To rozwiązanie dobre dla części osób. Innym wyjściem jest zaangażowanie się w prace na rzecz ochrony środowiska w mniejszych grupach, podczas lokalnych akcji sprzątania lub sadzenia drzewek. Nasz indywidualny wkład w ratowanie ziemi, jest równie ważny jak duży protest. We wszystkim warto zachować jednak zdrowy umiar, zaczynając od drobnych zmian codziennych nawyków, które zsumowane mają duże znaczenie.
Autor: Karolina Pawłowska
Fot. pixabay.com/ Lukas_Rychvalsky/ WikimediaImages/ ArtTower/ dmncwndrlch
![](https://www.lepszapolska.pl/bin/72e3741534db4198d5eb581d335c2c18.jpg)