Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami? Jest kilka możliwości

Kiedy już posegregujemy ubrania w naszej szafie, przechodzimy do drugiego etapu, czyli ich zagospodarowania. To ważna lekcja odpowiedzialności za nasze rzeczy, podczas której warto szukać ekologicznych rozwiązań.

Co możemy zrobić z niepotrzebnymi ubraniami?

  • Najlepsze rzeczy warto sprzedać lub się nimi wymienić (np. swap clothing).
  • Możemy je również oddać rodzinie, znajomym, którzy akurat takich rzeczy potrzebują lub przekazać odpowiednim organizacjom.
  • Część z ubrań można naprawić lub lekko przerobić. Zamiast kupować nowe warto wymienić zamek w kurtce czy fleki w butach lub naszyć łatę na przetarte spodnie.
  • Najbardziej znoszone ubrania można przeznaczyć do recyklingu np. na szmatki do sprzątania lub uszycie worków na zakupy.

Przekazujesz ubrania – zachowaj czujność

Przy wyrzucaniu lub oddawaniu ubrań zachowajmy jednak czujność i sprawdźmy wcześniej, gdzie trafią nasze rzeczy. Wybierajmy odpowiednie kontenery na ubrania, które należą do wielu różnych organizacji. Jedne z nich zbierają pieniądze na pożyteczne cele, inne zaś działają komercyjnie. Sprawdzajmy więc, do kogo należy kontener i co jego właściciel zamierza zrobić z naszymi rzeczami. Ubrania można również oddać bezpośrednio do zaufanych organizacji lub tych działających w naszym sąsiedztwie. Pamiętajmy, aby nasze ubrania były w dobrym stanie (nie podarte), czyste, bez drobiazgów w kieszeniach, najlepiej sparowane (buty, rękawiczki).

Jak sprzedawać swoje ubrania?

Szereg dostępnych aplikacji sprawia, że sprzedaż ubrań nigdy nie była taka prosta. Nie dość, że możemy odzyskać część wydanych pieniędzy, to jeszcze wiemy, że nasze ubrania znajdują nowych właścicieli. Od czego zacząć, aby sprzedaż poszła nam sprawnie?

  • Wybierz najbardziej wygodny sposób sprzedaży (aplikacja, media społecznościowe, aukcje internetowe, wyprzedaż garażowa).
  • Postaw na sezonowość i dopasuj swoją ofertę do pory roku (słoneczny kapelusz najlepiej sprzeda się w lecie, a ciepły sweter - zimą).
  • Sprawdź wartość ubrania, porównaj ceny - aby Twoja nie była za niska lub za wysoka.
  • Przygotuj odpowiednio swoje urania pod sprzedaż (wypierz je, wyprasuj, zrób ładne zdjęcia, pokaż zestawy).
  • Pamiętaj, że gorzej sprzedają się ubrania typu basic, uszkodzone, zbyt zwyczajne.

Porządek na dłużej

Choć marki modowe, co sezon zarzucają nas kolejnymi propozycjami, są sposoby na to, aby w kupowaniu zachować zdrowy umiar. Po pierwsze zamiast podążać za modą i nowymi trendami, warto stworzyć swój wyjątkowy styl, któremu będziemy wierni przez kolejne sezony. Jeśli czujemy, że popadliśmy w nadmierny konsumpcjonizm, zróbmy sobie modowy detox - przerwę od kupowania. Ustalmy, co potrzebujemy kupić przez kolejne miesiące i trzymajmy się limitu nabywanych ubrań. Warto do naszego modowego postu zaprosić znajomych. Można się powymieniać ubraniami, próbować różnych zestawów, nowych możliwości tego, co już jest w naszej szafie.  A jeśli już coś kupujemy, postawmy na jakość, a nie ilość oraz dobre materiały.

I na koniec pamiętajmy, że kluczem do porządku w szafie są regularne porządki, które najlepiej robić przy zmianie sezonu, czyli właśnie teraz!

Autor: Karolina Pawłowska
Fot. pexels.com/ Karolina Grabowska/ Wallace Chuck/ Vika Glitter