Tworzymy zieloną przyszłość dla Polski
Działaj wspólnie z nami!Dołącz do nas

Nie zabieraj podlota. Co roku młode ptaki oddzielane są od rodziców

Fot. pixabay.com/ JonPauling
Fot. pixabay.com/ JonPaulingLepsza Polska
Zabrane od rodziców ptaki mogą mieć upośledzoną umiejętność zbierania pokarmu. Jeżeli jest to ptak migrujący, to traci możliwość tras migracyjnych. Jest więc szereg niebezpieczeństw i niekorzystnych sytuacji, na które narażamy porwanego podlota – mówi Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Monika Klimowicz
Oczywiście trafią do grupy rówieśniczej, do grupy wielogatunkowej, potem do woliery zewnętrznej i zrobimy wszystko, żeby były jak najlepiej przygotowane do wypuszczenia na wolność. Ale nigdy to nie jest to samo co podążanie za rodzicami – wyjaśnia dr Agnieszka Czujkowska.
dr Agnieszka Czujkowska
 Fot. pixabay.com/ manfredrichter
Fot. pixabay.com/ manfredrichterLepsza Polska
Myślę, że edukacja jest tutaj kluczowa i to żeby przypominać w sezonie lęgowym, że nie porywamy ptasich dzieci. Przede wszystkim podlotów, które są niesamodzielne ale już opuściły gniazda. Pamiętajmy, że rodzice cały czas opiekują się nimi, dostarczają pożywienie i uczą życia w tym ptasim świecie – wyjaśnia Monika Klimowicz z OTOP.
Monika Klimowicz
Jeśli pisklę jest ranne, to jest to miejsce, gdzie powinien taki pisklak trafić. Udzielimy mu pomocy, odchowamy i wypuścimy na wolność, dostanie tę drugą szansę – mówi dr Agnieszka Czujkowska.
dr Agnieszka Czujkowska