Podróżniczek to niewielki, barwny ptak z rodziny muchołówkowatych, wyróżniający się charakterystyczną błękitną piersią z ozdobioną białą plamką pośrodku. Zamieszkuje głównie podmokłe tereny, zarośla w dolinach rzek i torfowiska, a jego siedliska rozciągają się od Europy po Azję. Podróżniczek to ptak wędrowny - zimę spędza w południowej Azji lub Afryce.
Najłatwiej można go zaobserwować podczas godów. Samiec śpiewa wtedy najgłośniej i najpiękniej tuż po przylocie, aby zaznaczyć terytorium i przyciągnąć partnerkę. Podczas śpiewu pręży pierś, na której widoczny jest niebieski tzw. śliniak z białą kropką. A podlatywanie w górę sprawia, że rozpościera swój ogon, gdzie widoczne są rdzawe zakończenia sterówki, co wygląda fenomenalnie.
Jednak ten pięknie ubarwiony słowik poza okresem godowym prowadzi bardzo skryty tryb życia:
Nazwa podróżniczek wzięła się stąd że uważano, że trasę na zimowisko od Europy do Afryki jest w stanie pokonać w ciągu jednej nocy A to właśnie dlatego, że trudno było go po drodze zaobserwować - tłumaczy w programie "Czysta Polska" Łukasz Łukasik fotograf przyrody.
Podróżniczek to gatunek charakterystyczny dla bagien biebrzańskich. Tu właśnie są jego ulubione tereny, czyli krzaki łozowe, pomiędzy nimi otwarte przestrzenie i oczywiście woda. Ptak jest bardzo wierny swoim terenom lęgowym. Nawet jeśli się przemieszcza, to finalnie zwykle wraca do tego samego regionu. Podróżniczek jest charakterystyczny dla doliny Biebrzy, dlatego pojawiająca się w rejonie susza z pewnością dotknie również tamtejszą populację tych ptaków.

Ze środowiskiem wodnym związane jest również - jak sama nazwa wskazuje - wodniczka. Jej populacja żyje na bagnie Ławki. Również dla niej może to być słaby sezon, ze względu na brak pożywienia. Owady, którymi się żywi, potrzebują do rozwoju wody - a tej zwyczajnie nie ma.
Dodatkowo susza sprzyja pożarom, których od początku roku było już nad Biebrzą kilka. Największy pożar wybuchł w okolicy Polkowa i dotarł aż do części siedliska lęgowego wodniczki. Dla ptaków, które gnieżdżą się w trzcinach czy na ziemi, ogień stanowi ogromne zagrożenie. Wypala się siedlisko, też baza pokarmowa, czyli bezkręgowce, którymi żywią się te gatunki.
Czy i jak ptaki poradzą sobie z suszą i pożarami? Odpowiedź dadzą monitoringi, które właśnie na Bagnach Biebrzańskich trwają.
Oprac. Karolina Pawłowska