W którym mieście żyje się najlepiej? Poznaj Indeks Zdrowych Miast
Warszawa - w niej żyje się najlepiej, Sopot - przoduje pod względem środowiska, a w Świnoujściu - miejska przestrzeń najlepiej wpływa na zdrowie mieszkańców. To wyniki ogłoszonego Indeksu Zdrowych Miast opracowanego przez ekspertów z Grupy LUX MED, SGH oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.
Ponad połowa Polaków mieszka w miastach. Choć dają one mnóstwo perspektyw, to jednocześnie szybko przybywa w nich mieszkańców chorujących przewlekle. Ma to oczywiście związek m. in. z zanieczyszczeniem powietrza. Wysokie stężenie szkodliwych pyłów przekłada się na coraz częstsze choroby układu oddechowego, krążenia oraz nasilenie alergii.
Eksperci z Grupy LUX MED, SGH oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej sprawdzili, co wpływa na jakość życia w miastach i w których z nich żyje się najlepiej. Pod lupę wzięto 66 miast na prawach powiatu. Badacze zwrócili uwagę na 8 najważniejszych obszarów, które wpływają na powstanie odpowiednich warunków do życia.
Indeks jest narzędziem, które bardzo szeroko pokazuje, co jest ważne dla mieszkańców, na jakie aspekty zwrócić uwagę i w co inwestować, aby stworzyć zdrową i zrównoważoną przestrzeń miejską - czytamy w raporcie.
W którym Polskim mieście żyje się najlepiej? Według ogólnego zestawienia Warszawa jest tutaj liderem, drugie miejsce zajmuje Opole, a 3 Chorzów. Czym wyróżnia się stolica? Przede wszystkim ilością programów profilaktyki zdrowotnej. Kiedy średnio w badanych miastach było ich około 42, to w Warszawie liczba ta wyniosła aż 359.
Jakie inne miasta znalazły się jeszcze na szczycie rankingu w wybranych obszarach?
- W kategorii Zdrowie – Opole
- W kategorii Ludność i Pokolenia – Rzeszów
- W kategorii Usługi Komunalne i Społeczne – Rzeszów
- W kategorii Edukacja – Białystok
- W kategorii Mieszkalnictwo – Gliwice
- W kategorii Środowisko – Sopot
- W kategorii Infrastruktura – Nowy Sącz
- W kategorii Przestrzeń – Świnoujście
Środowisko to jeden z ośmiu obszarów branych pod uwagę w Indeksie. Chodzi tu o szereg działań podejmowanych przez miasto mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na otoczenie oraz zdrowie, w szczególności, jeśli chodzi o powietrze, ziemię oraz wodę. Ważna jest więc walka nie tylko ze smogiem, ale również hałasem i nadmiernym oświetleniem. Dobre warunki do życia warunkuje także dostęp do terenów zielonych oraz czystej wody pitnej.
W tym obszarze na szczycie rankingu znalazł się Sopot, który nasze Stowarzyszenie odwiedziło w zeszłym roku w ramach akcji "Czyste, Zielone Miasta". Sopot może pochwalić się nie tylko świetną jakością powietrza ale również największą w Polsce ilością terenów zielonych. W Sopocie prowadzone są także liczne nasadzenia, szczególnie przy ruchliwych ulicach, gdzie drzewa tworzą zielone, filtrujące powietrze tunele. Oprócz tego miasto skutecznie walczy z kopciuchami, które już do końca tego roku mają zniknąć z Sopotu całkowicie.
Ogromy wpływ na dobrostan mieszkańców ma także odpowiednia przestrzeń, która skłania do aktywności fizycznej oraz działań mających na celu zachowanie zdrowia. Sprzyja temu tzw. infrastruktura błękitno-zielona (blue-green health) oraz sportowo-rekreacyjna. Równie ważny jest też układ komunikacyjny i transport publiczny. W tej kategorii prym wiedzie Świnoujście.
Na koniec kilka ekologicznych ciekawostek o miastach z rankingu, które niewątpliwie wpływają na jakość życia mieszkańców:
- Niemal 1/4 Olsztyna i Chorzowa to tereny zielone, te miasta również wydały najwięcej na zdrowie w przeliczeniu na jednego mieszkańca;
- Miasto przyjazne rowerzystom to z pewnością Leszno. Na średnio 100 km2 przypada tam około 185 km tras rowerowych, przy średniej ze wszystkich miast około 75 km;
- Sopot przoduje, jeśli chodzi o wspieranie aktywności fizycznej mieszkańców i turystów. Na 100 tys. ludzi przypada w mieście prawie 189 obiektów sportowych, a średnia w Polsce to ok. 20.
Źródło: Indeks Polskich Miast
Autor: Karolina Pawłowska
Fot. pixabay.com/ icsilviu/ wal_172619/ juli_zmachynskaya