Recykling zaczyna się w Twoim domu
Aż na 45 kategorii segreguje się odpady w japońskim mieście Kamikatsu! W Polsce nie jest to aż tak trudne, jednak tak samo ważne i potrzebne.
Tylko w 2022 r. w Polsce zebranych zostało 13,4 mln ton odpadów komunalnych. Oznacza to, że przeciętny Polak wytworzył około 355 kg śmieci w ciągu roku. Z tego do recyklingu trafiło 26,7 proc. odpadów, a na składowiska aż 38,1 proc. śmieci. Aby zwiększyć poziom recyklingu istotna jest odpowiednia segregacja śmieci, do czego zachęcamy w najnowszych spotach Stowarzyszenia Program Czysta Polska.
Pierwszy z filmów prezentuje zasadę dotyczącą utylizacji i segregacji śmieci. Recykling, to proces, który pozwala na przetwarzanie odpadów na nowe produkty. To narzędzie, które pozwala na zmniejszenie ilości śmieci trafiających na wysypiska czy do oceanów, a także zmniejsza potrzebę eksploatacji naturalnych zasobów na produkcję nowych produktów.
Segregacja odpadów to pierwszy etap recyklingu, dlatego tak ważne jest to, abyśmy po pierwsze segregowali śmieci, a po drugie robili to w odpowiedni sposób. Od jakości naszej segregacji zależy później cały proces odzyskiwania surowca. Im lepiej to zrobimy, tym więcej surowca wtórego odzyskamy.
Co można zrobić z przetworzonych odpadów - okazuje się, że całkiem sporo.
- Recykling jednej szklanej butelki to 4 godziny oświetlania żarówką.
- Z 35 butelek PET może powstać nowa polarowa bluza.
- 59 kg makulatury jest w stanie ocalić 1 drzewo.
Pamiętaj o segregacji i recyklingu, bo Czysta Polska zaczyna się w Twoim domu!
Materiały promocyjne Stowarzyszenia Program Czysta Polska
Źródło: Główny Urząd Statystyczny, naszesmieci.mos.gov.pl