Przedświąteczne porządki. Zimowa zbiórka elektrośmieci pod Polsatem
Już po raz trzeci odbyła się zbiórka elektrośmieci dla pracowników Telewizji Polsat. Za przyniesione odpady uczestnicy otrzymali ekologiczne gadżety. Partnerem wydarzenia była Telewizja Polsat, Fundacja Odzyskaj Środowisko, Zielona Interia oraz Stowarzyszenie Lepsza Polska.
Przedświąteczna akcja to dobry moment na zrobienie generalnych porządków w domach oraz przypomnienia sobie zasad segregacji e-odpadów. Z tej okazji po raz kolejny skorzystali pracownicy Telewizji Polsat, którzy licznie wzięli udział w zbiórce. W sumie udało się zebrać dwa obszerne kosze elektroodpadów, wśród których znalazły się m.in. żelazka, blendery, tablety, drukarki, klawiatury, czajniki elektryczne, kable i wiele drobnego sprzętu.
Za przyniesione odpady uczestnicy zbiórki otrzymywali ekologiczne gadżety – żywą choinkę lub świecę z węzy pszczelej. Drzewko w doniczce, przy odpowiedniej pielęgnacji, ma szansę przetrwać także po świętach na tarasie, balkonie lub w ogródku i cieszyć oko przez kolejne lata. Potwierdzają to słowa jeden z uczestniczek, która na akcję przyniosła stary odkurzacz:
Mam z tamtego roku dwa drzewka, które posadziłam w ogródku, przyjęły się i rosną. Także z tym drzewkiem zrobię tak samo.
Z kolei w pełni naturalna i ekologiczna świeczka z węzy pszczelej nie szkodzi ani pożytecznym owadom ani środowisku. W dodatku jest przyjazna dla ludzi – spala się bez dymu, nie tworzy ciężkiej sadzy ani nie uwalnia toksycznych produktów ubocznych.
Podczas akcji prowadzona była również kampania informacyjna o poprawnej segregacji e-odpadów, które nie tylko są niebezpieczne ale także stanowią źródło cennych surowców. Nie powinniśmy gromadzić ich w domu, tylko przekazywać regularnie do punktu zbiórki i dać im szansę na drugie życie. Dlaczego to takie ważne, tłumaczył podczas akcji Przemysław Białkowski – prowadzący program „Czysta Polska” oraz szef Zielonej Interii:
W polskich szufladach, szafach, naszych domach zalega nawet 15-20 mln starych, nieużywanych telefonów komórkowych. Gdybyśmy odzyskali z nich złoto, to tego złota uzbierałoby się 500 kg. To pokazuje jak dużo cennych surowców jest w czymś, co wydaje nam się zupełnie niepotrzebne i powinno wylądować w śmieciach.
Podczas akcji uczestnicy mieli okazję obejrzeć prace wykonane z elektroodpadów np. pionki do gry w szachy wykonane z części lodówki oraz przetworzonych kabli. Mogli również zapisać się do Stowarzyszenia Lepsza Polska oraz sprawdzić więcej ekoporad na naszej stronie oraz w aplikacji mobilnej.
Więcej o zbiórce elektroodpadów w materiale Piotra Kotwickiego z Polsat News:
Autor: Karolina Pawłowska
Fot. Stowarzyszenie Lepsza Polska