Poświąteczne odpady. Jak właściwie je segregować?
Gdzie wyrzucić stłuczoną bombkę? Co zrobić z przepalonymi światełkami lub obsypującą się choinką? Przypominamy kilka zasad postępowania z poświątecznymi odpadami.
![](https://ipla.pluscdn.pl/dituel/cp/jw/jw7s9tjewdsswb4w2khzkinvqnj61f7s.png)
Gdzie wyrzucić opakowania po prezentach?
Zanim wyrzucimy papier lub torebkę do niebieskiego pojemnika, sprawdźmy czy nie są one pokryte folią. Takie opakowanie podobnie jak te lakierowane, woskowane lub zabrudzone powinny trafić do odpadów zmieszanych.
Gdy jednak prezent był obłożony w papier, pudełko lub torbę makulaturową, spokojnie możemy wyrzucić je do niebieskiego pojemnika. Wcześniej jednak zdejmujemy wszelkie dodatki jak kokardki, tasiemki czy inne ozdoby. Pamiętajmy, że torba na prezenty, jeśli nie jest zniszczona lub brudna, spokojnie może być użyta ponownie. Podobnie możemy postąpić z papierem opakowaniowym, który wystarczy tylko odpowiednio złożyć i przechować na kolejny rok. W ten sposób przedłużamy ich życie.
Co zrobić z żywą choinką po świętach?
Jeśli drzewko nie jest cięte, posadźmy je w przydomowym ogródku i cieszmy się jego widokiem przez cały rok. Choinkę można również przeznaczyć na kompost, pamiętajmy tylko, aby wcześnie zdjąć z niej wszystkie sztuczne ozdoby. Gałązki drzewka nadadzą się także do zrobienia stroika albo okrycia roślin na balkonie lub w ogrodzie.
Gdy musimy pozbyć się choinki, potnijmy ją na mniejsze części i wystawmy przed dom lub mieszkanie, jeśli gmina prowadzi wywóz drzewek. Dobrym rozwiązaniem będzie również oddanie drzewka do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)[1].
Gdzie powinna trafić zbita bombka i zepsute światełka?
Często popełniamy ten błąd i wrzucamy zbitą bombkę do pojemnika na szklane odpady. A powinny tam trafić tylko szkło opakowaniowe – butelki oraz słoiki. Natomiast stłuczoną bombkę, podobnie jak rozbite kubeczki, szklanki, talerze lub ceramikę, należy wyrzucać do odpadów zmieszanych.
Świąteczne lampki to elektroodpady, podobnie jak pozytywki, świecące domki, bałwanki czy podświetlane uszy renifera. Tego typu drobne elektrośmieci należy przekazać do PSZOK-u. Możemy je także zostawić w specjalnych pojemnikach znajdujących się w galeriach handlowych bądź sklepach budowlanych.
A na koniec najtrudniejszy problem, czyli nietrafione prezenty…
Albo wrzucimy w głąb naszej komody lub co gorsze na śmietnik, powiększając tylko stertę poświątecznych odpadów. Co z nimi zrobić? Po pierwsze, jeśli nietrafiony prezent jest od bliskiej osoby np. brata, siostry lub rodziców, możemy się przyznać, że nie przypadł nam do gustu i spytać o możliwość oddania lub wymiany. Aby uniknąć na przyszłość takich sytuacji, warto wcześniej stworzyć dla rodziny listę wymarzonych prezentów.
Druga opcja to sprzedaż. Gdy wrzucamy takie ogłoszenie, zróbmy to dyskretnie i nie udostępniajmy na mediach społecznościowych. Możemy go też podarować innej osobie. Trzeba tylko zachować towarzyski dystans, aby prezent nie wrócił do rąk naszego darczyńcy lub jego znajomych.
Autor: Karolina Pawłowska
[1] Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) - to specjalnie zorganizowane dla mieszkańców gminy miejsce, gdzie mogą oni pozostawić odpady komunalne, w szczególności te, których nie należy wrzucać do przydomowych pojemników. Źródło: https://naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac/15-pytania-i-odpowiedzi/segregacja/152-czym-jest-pszok