Miechów. Dba o dobry klimat
Kolejnym przystankiem na trasie akcji „Czyste, Zielone Miasta” będzie Miechów położony w woj. małopolskim, który odwiedzimy już w najbliższą sobotę 19 października. Gmina Miechów oferuje dziś wiele atrakcji turystycznych nie tylko ze względu na bogatą historię, zabytki oraz walory przyrodnicze regionu. Od wielu lat Miechów znany jest także z licznych działań w zakresie wyznaczania standardów środowiskowych, ekologicznych i klimatycznych.
Akcja „Czyste, Zielone Miasta” w Miechowie rozpocznie się o godzinie 14.00 w Parku Miejskim, skąd ruszymy na wspólne sprzątanie ścieżki rowerowej. Zbiórka w strefie warsztatowo-eventowej o godz. 14.10. Uwaga - dla pierwszych 50 uczestników sprzątania przygotowano etui na telefon do uprawiania sportów. Z kolei sadzenie lasu odbędzie się na byłym wysypisku śmieci, które przeszło proces rekultywacji (ul. Ogrodowa). Na miejsce można dostać się autobusem z przystanku Racławickiej - Park o godzinie 14.45 oraz 15.45. Każdy uczestnik wydarzenia za 10 posadzonych drzewek otrzyma sadzonkę wrzosu.
W ramach strefy warsztatowo-eventowej, która będzie działać na terenie Parku Miejskiego od godz. 14.00 do 17.00 przygotowano dla uczestników następujące atrakcje:
- Gra wielkoformatowa „Poszukiwacze Pocztówek” (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie)
- Warsztaty plastyczne „Zielona kraina – miejsce, w którym chciałbyś/chciałabyś zamieszkać” (BWA „U Jaksy”)
- Tworzenie Eko-ścieżki (Centrum Kultury i Sportu w Miechowie)
- Zajęcia edukacyjne (Muzeum Ziemi Miechowskiej)
- Spacer przyrodniczy połączony z promocją aktywności na świeżym powietrzu oraz budowaniem świadomości ekologicznej (Fundacja Kobieto Obudź Się)
- Rodzinna gra terenowa „Graj w zielone” (Stowarzyszenie Artystyczne Horizon)
- Warsztaty perkusyjne „Co w trawie piszczy” (Stowarzyszenie Artystyczne Horizon)
- Recycling na wesoło (Stowarzyszenie Artystyczne Horizon)
- Zabawy gimnastyczne „HOP SIUP” (Stowarzyszenie Artystyczne Horizon)
- Gry i zabawy parkowe (Stowarzyszenie Artystyczne Horizon)
- Animacje sportowe dla dzieci (Animatorzy Orlika)
- Warsztaty malowania na szkle (Stowarzyszenie Artystyczne Horizon)
- Warsztaty udzielania pierwszej pomocy (Stowarzyszenie Rozwoju Społecznego DUCH)
Przygotowane zostaną także stoiska:
- Ekologiczna Gmina Miechów - pierwsze 100 osób, które przyjedzie na hulajnodze, rowerze, deskorolce, rolkach etc. i poprawnie odpowie na pytanie, otrzyma ekologiczny gadżet
- Program „Czyste Powietrze” - pierwsze 100 osób, które skorzysta z porady doradców ekologicznych otrzyma etui na telefon do uprawiania sportów
- Nadleśnictwo Miechów/Lasy Państwowe – gry i zabawy dla dzieci, 340 drzewek dla mieszkańców
- Zakład Wodociągów i Kanalizacji – promocja wody kranowej
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - udzielanie informacji o Obszarach Natura 2000 oraz murawach kserotermicznych znajdujących się na Wyżynie Miechowskiej
- Stowarzyszenie „Lepsza Polska” – przesadzanie roślin, malowanie doniczek ceramicznych, tworzenie kuli nasiennej, zapisy do Stowarzyszenia
Miechów. Dba o dobry klimat
Miechowski samorząd sukcesywnie prowadzi aktywną politykę proekologiczną. Skutecznie pozyskując dotacje z funduszy europejskich, realizuje projekty podnoszące jakość życia mieszkańców, a w ostatnich latach skupia się na zadaniach inwestycyjnych w zakresie termomodernizacji i wykorzystania energii odnawialnej, rewitalizacji oraz parkingów. Unijne dotacje umożliwiły również zakup autobusów elektrycznych i uruchomienie niskoemisyjnego transportu miejskiego na terenie Miechowa.
Gmina Miechów jest doceniana i nagradzana za realizację przedsięwzięć, które przekładają się w bezpośredni sposób na poprawę jakości powietrza, ale również liczne inicjatywy edukacyjne kierowane do młodzieży i mieszkańców. Chodzi przede wszystkim o akcje wspólnego sadzenia drzew na terenie byłego wysypiska czy też sprzątanie terenów leśnych.
W regionie dynamicznie rozwija się turystyka rekreacyjna. Z nowo powstałej trasy pieszo-rowerowej, biegnącej przez ponad 9 kilometrów śladem dawnej kolejki wąskotorowej, podziwiać można pocztówkowe panoramy szachownic okolicznych pól i kwietnych stepów. Natomiast zrewitalizowany Park Miejski w Miechowie stał się ulubionym miejscem spacerów i rodzinnego wypoczynku mieszkańców oraz rodzin nawet z sąsiednich województw.
Uwagę turystów przybywających do gminy Miechów zwracają również liczne obszary Natura 2000 z najbardziej rozpoznawalnymi murawami kserotermicznymi oraz kuszącymi bogactwem barw pięknymi storczykami, które kwitną tu późnym latem i wiosną. Gmina Miechów jest dobrym miejscem do życia dla osób ceniących bezpieczeństwo, rozwój oraz aktywny i zdrowy tryb życia.
Zapraszamy do Miechowa na wspólne sprzątanie oraz sadzenie drzewek w ramach naszej akcji!
Autor: Przemysław Szubartowicz
Fot. UM Miechów