Nie wiesz, co zrobić ze starym sprzętem? Zostaw go w remizie OSP!
Na co dzień strażacy ochotnicy dbają o nasze bezpieczeństwo, ratują ludzkie zdrowie i życie. Teraz będą stali także „Na Straży Środowiska". Nowy projekt OSP pozwoli w łatwy i legalny sposób oddać zalegające w domach elektrośmieci do najbliższej remizy strażackiej.
Elektrośmieci możemy oddać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub zostawić w specjalnych pojemnikach znajdujących się w galeriach handlowych bądź sklepach budowlanych. Niestety często takie miejsca są dosyć odległe, a w mniejszych miastach i wsiach zupełnie ich brakuje.
Nowy projekt OSP ma wyjść naprzeciw tym problemom i dotrzeć do lokalnych społeczności. W każdej remizie będzie można oddać elektrośmieci, które odbierze specjalistyczna firma. Pieniądze uzyskane ze sprzedanych surowców zasilą budżet strażaków, umożliwią im zakup dodatkowego sprzętu lub prowadzenie edukacji ekologicznej. Szeroki zasięg działań OSP, doświadczenie i profesjonalizm strażaków oraz zaufanie, jakim darzy ich nasze społeczeństwo ma pomóc w realizacji tych działań. Projekt jest wynikiem współpracy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP z Fundacją Odzyskaj Środowisko oraz MB Recycling.
Jestem przekonany, że w zbiórkę elektrośmieci chętnie włączą się lokalne społeczności i wierzę, że wszystkie zepsute lodówki, pralki i inne urządzenia elektryczne, które przez lata gromadzimy w naszych domach, piwnicach i strychach, zostaną przekazane do lokalnych remiz, a następnie trafią do recyklingu. Dzięki projektowi OSP NA STRAŻY ŚRODOWISKA zyskają wszyscy, a szczególnie środowisko. Warto podkreślić, że zbiórki elektrycznych śmieci, jak też edukacja ekologiczna, doskonale wpisują się w strategię Związku OSP RP Florian 2050 – tłumaczy Waldemar Pawlak, Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP
Elektrośmieci, czyli zużyte sprzęty elektroniczne i elektryczne, zawierają substancje toksyczne. Jeśli odpady utylizowane są w niewłaściwy sposób, mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i środowiska. Do takich niebezpiecznych substancji należy ołów, kadm czy brom, które mają silne działanie toksyczne oraz rakotwórcze. Odpady te są również źródłem cennych surowców, które warto odzyskać. Najczęściej w zużytym sprzęcie elektronicznym, takim jak telefon komórkowy, możemy znaleźć złoto, srebro, miedź czy pallad. Mają one ograniczone zasoby, a ich pierwotne wydobycie jest trudne i kosztowne. Dlatego ze względu na szerokie zastosowanie i właściwości tych materiałów, ich odzysk jest korzystny pod kątem ekonomicznym ale przede wszystkim ekologicznym.
Nie należy zatem wyrzucać elektrośmieci do byle jakiego pojemnika. Zamiast przetrzymywać odpady w domu lub bezmyślnie pozostawiać je w lesie lub nad rzeką, oddajmy je do najbliższej remizy OSP prowadzącej zbiórkę. W ten sposób pomożemy środowisku i niezastąpionym strażakom.
W zeszłym roku Stowarzyszenie Program Czysta Polska również zaczęło współpracę ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz promocji ekologii i bezpieczeństwa pożarowego. W ramach zawartego Porozumienia planowane są wspólne działania na rzecz ochrony środowiska, a zwłaszcza powietrza, lasów oraz gleby. Mają w tym pomóc akcje informacyjne i edukacyjne o tematyce ekologicznej, które pokażą lokalnym społecznościom, że każdy może zrobić coś dobrego dla środowiska poprzez zmianę stylu życia i codziennych nawyków.
Źródło: Polsat News/ program „Czysta Polska"/ zosprp.pl
Autor: Karolina Pawłowska
Fot. pixabay.com/ nerami30/ AndrzejRembowski/ Glavo