Chełm. Stawia na wodorowy transport

3. edycję akcji „Czyste, Zielone Miasta” rozpoczęliśmy 7 września w Chełmie. Tradycyjnie odbyło się sprzątanie oraz sadzenie drzew. Prawdziwym hitem wydarzenia była prezentacja wodorowego autobusu - NesoBus od Grupy Polsat Plus i ZE PAK, który wkrótce wyjedzie na chełmskie ulice.

Wraz z mieszkańcami i władzami miasta spotykaliśmy się w Parku im. Unii Europejskiej, skąd ruszyliśmy sprzątać bulwar nad Uherką. Atrakcją dla uczestników był konkurs z nagrodami na największą ilość zebranych śmieci. Dodatkowo za przekazane elektroodpady mieszkańcy otrzymywali sadzonki dębu przekazane przez Lasy Państwowe. Udało się także wspólnie posadzić krzewy dzikiej róży. Podczas wydarzenia nie zabrakło warsztatów edukacyjnych. Na stoisku Stowarzyszenia można było m. in. ozdobić ceramiczną doniczkę. Ale prawdziwym hitem naszej akcji była możliwość zwiedzania autobusu wodorowego. To jeden z 26 pojazdów zeroemisyjnych, z których składać się będzie miejski tabor. Dostawcą autobusów marki NesoBus będzie Grupa Polsat Plus i ZE PAK. W sumie podczas akcji udało się zebrać 90 kg śmieci, posadzić 50 krzewów dzikiej róży oraz rozdać 100 sadzonek dębów przekazanych przez Lasy Państwowe. A nasze działania wspierał prezydent Chełma Jakub Banaszek.

 

Chełm - zielony transport, zielone miasto

Chełm to niemal 60-tysięczne miasto położone przy granicy z Ukrainą. Słynie z Podziemi Kredowych, które stanowią jego główną atrakcję turystyczną. Przyjezdni, którzy odwiedzają miasto, zwracają uwagę również na to, że - szczególnie w okresach letnim i wakacyjnym - Niedźwiedzi Gród, jak nazywany jest Chełm od białego niedźwiedzia w herbie, jest pełen zieleni. Góra Chełmska, na której mieści się zabytkowa Bazylia Narodzenia Najświętszej Marii Panny, stanowi wspaniały punkt widokowy.

Chełm stawia na zieleń i ekologię - podkreśla prezydent Chełma Jakub Banaszek. - Realizujemy wiele projektów, których celem jest m.in. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń czy też po prostu szeroko zakrojona rewitalizacja terenów zielonych. To dobry, ogólnoświatowy trend, za którym chcemy podążać i dostosowywać go do naszych warunków - dodaje. Miasto realizuje duży projekt, który zakłada wymianę taboru autobusowego na zeroemisyjny. Samorząd otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie na zakup 26 napędzanych wodorem autobusów i już podpisał umowę na ich zakup.

 

Dostawcą autobusów marki NesoBus będzie Grupa Polsat Plus i ZE PAK. W fazie finalnej jest również przetarg na przebudowę zajezdni autobusowej, która obsłuży nowoczesne pojazdy. W mieście, we współpracy z ościennymi gminami Chełm i Kamień, z powodzeniem działa również system roweru miejskiego. Jednoślady dostępne są przy 17 stacjach, na każdej z nich znajduje się 15 stojaków rowerowych. Chełm jest również jednym z miast, które zdecydowało się kompleksowo przemodelować swój system gospodarki odpadami komunalnymi. Wymieniono pojemniki na odpady na podziemne i półpodziemne, a pojazdy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które odbierają nieczystości, są napędzane paliwem alternatywnym - gazem CNG.

Położone przy wschodniej granicy miasto jest także w trakcie wymiany ulicznego oświetlenia na energooszczędne, a na szkołach zainstalowane zostały czujniki poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Staramy się kompleksowo podchodzić również do rewitalizacji terenów zielonych - mówi prezydent Banaszek. - Zrewitalizowaliśmy Park im. Unii Europejskiej, który znajduje się w centralnej części miasta, a obecnie przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na przebudowę Parku Międzyosiedlowego, który zmieni się nie do poznania. Następny w kolejce jest tzw. Park na Górce, mamy również pozyskane środki na rewitalizację 11 miejskich skwerów, a także Ogródka Jordanowskiego - dodaje.

 

Przebudowa Parku Międzyosiedlowego to ciekawa inwestycja, na którą miasto pozyskało ponad 12 milionów złotych z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

Celem projektu jest zwiększenie potencjału adaptacyjnego Miasta Chełm do zmian klimatycznych z wykorzystaniem rozwiązań opartych na naturze. Jesteśmy w przededniu ogłoszenia przetargu na to zadanie - mówi z kolei Radosław Wnuk, pierwszy zastępca prezydenta, który w mieście odpowiada za proces inwestycyjny.

Sukcesywnie prowadzona jest również akcja zazieleniania miasta. Zagospodarowywane są miejskie ronda, gdzie tworzone są kompozycje z krzewów i kwiatów. Co roku sadzone są również setki roślin cebulowych, w tym różne odmiany tulipanów, czego efekty mieszkańcy mogą oglądać od maja. Na ekranach akustycznych, ustawionych wzdłuż drogi krajowej nr 12 przebiegającej przez miasto, nasadzono na odcinku 800 metrów winobluszcz. Roślina się rozrasta, dzięki czemu niebawem zakryje ekrany i poprawi estetykę tej części miasta.

Prowadzimy także działania, których celem jest ratowanie drzew zaatakowanych przez półpasożyta jemioły. Podjęliśmy decyzję o zainicjowaniu „Planu zwalczania jemioły na terenie miasta Chełm na lata 2022-2025”, w ramach którego, co roku, cyklicznie, wykonujemy działania pielęgnacyjne polegające na usuwaniu jemioły z drzew. Zależy nam na tym, aby nie tylko realizować nowe nasadzenia, ale również dbać o te drzewa, które w mieście już są - zaznacza prezydent.

 

Samorząd realizuje też proekologiczne akcje społeczne. Jesienią za zbiórkę elektrośmieci Departament Komunalny Urzędu Miasta Chełm przekazuje mieszkańcom wrzosy, natomiast wiosną - byliny. Do tego co roku, przy udziale praktycznie wszystkich grup społecznych w mieście, prowadzona jest duża akcja sprzątania świata. Chełm przygotowuje się także do rewitalizacji miejskiego kąpieliska oraz terenów przy urokliwej, położonej na obrzeżach miasta Kumowej Doliny, gdzie znajduje się też amfiteatr. 

Podsumowanie naszej akcji w Chełmie w relacji Aleksandy Dunajskiej z Polsat News:



Autor: Przemysław Szubartowicz
Źródło: Polsat News
Fot. UM Chełm